Петима души получиха шанс за живот след две донорски ситуации в рамките на 24 часа, съобщиха от Министерството на здравеопазването.
Още: Здравният министър за парите за инвитро: При необходимост тези 2 млн. лв. ще ни бъдат върнати
Още: 5 550 са платените от държавата инвитро процедури у нас
Във Facebook те споделиха публикация на инициативата "Да. За живот - Кампания в подкрепа на донорството и трансплантацията" с подробности за операциите.
Първата донорска ситуация е помогнала на четирима души. Това стана възможно, след като близките на 56-годишен мъж са казали "Да", съгласявайки се да дарят органите му. Донорската ситуация е реализирана в Университетската многопрофилна болница за активно лечение (УМБАЛ) "Свети Георги" - Пловдив, от екип с координатор д-р Димитър Казаков.
Още: Дъщеря дава на майка си 2 от своите органи, за да я спаси
Още: Всички средства за инвитро процедури са подсигурени: Твърдение на здравното министерство
Още: Милиони за наука и за повече българчета отиват за земеделците
Във Военномедицинска академия (ВМА) пък е направена чернодробна трансплантация. По-рано от лечебното заведение съобщиха, че реципиентът е 45-годишен мъж.
Бъбреците на донора дават шанс за живот и на две жени - на 41 г. и 42 г. Те са трансплантирани успешно в Университетска болница "Лозенец" от екип, с ръководител д-р Борил Петров, началник на Клиниката по урология. Пациентките са в стабилно състояние.
Още: Доц. Кунчев: Засега новото мистериозно грипоподобно заболяване не е напускало Конго
Още: Много пари, но без реформи: Д-р Николай Болтаджиев за бюджета на НЗОК
Поради липсата на подходящи реципиенти в България, сърцето на донора е предложено по линия на споразумението за сътрудничество между Изпълнителна агенция "Медицински надзор" и тяхната Национална агенция за трансплантация. В румънската страна обаче също не е намерен подходящ реципиент и сърцето е обявено в платформата FOEDUS за трансграничен обмен на органи за трансплантация. В България пристигна екип от медици от Унгария, които взимат сърцето, за да дадат шанс за живот на нуждаещ се техен пациент, посочват още от здравното министерство.
Още: Заради слаба организация и липса на информация: България е последна в ЕС по брой трансплантации
Още: Проф. Александрова: Родените преди 1980 г. са защитени от маймунска шарка с ваксината срещу вариола
Още: Определиха УМБАЛ "Св. Иван Рилски" и УМБАЛ "Свети Георги" за университетски болници
В УМБАЛ "Св. Георги" - Пловдив е реализирана и втора донорска ситуация. Поради сериозни медицински причини, органите не са били подходящи за трансплантация у нас. Те отново са обявени във FOEDUS и днес медицински екип от Хамбург ще вземе черния дроб на 61-годишния донор, се казва също в информацията.