Софийският административен съд даде ход на делото, в което държавата и неправителствена организация спорят дали Законът за здравето дискриминира пациенти по възраст и по вид увреждания при заплащане на лечение, предава БНР. Става дума за хора с редки заболявания или с редки форми на чести заболявания, за които след навършване на пълнолетие не е осигурено лечение, освен ако то не е започнало в детска възраст. От Народното събрание и Министерството на здравеопазването обжалват решение на Комисията за защита от дискриминация, с което е установена такава дискриминация.
Според Комисията има дискриминация
Още: Лечението на редки болести ще се заплаща от държавата и след навършване на 18г.
Според решението на Комисията за защита от дискриминация държавните институции трябва да поправят дискриминационните текстове в закон и наредба, които ограничават лечението на хора, навършили 18 години. Тези текстове трябва да отпаднат, обясни Антоанета Тончева от сдружение ""Общност "Мостове"", които сезираха комисията преди няколко месеца.
Снимка БГНЕС
"За да може всички нуждаещи се граждани на Република България да получават лечение, от което имат нужда, с цел да бъдат опазени правото им на здраве, правото им на живот. Това е записано и в Конституцията на Република България".
За едни болести може, за други - не
Още: Скоро: Мобилна медицинска помощ за жителите на села и градове без личен лекар
На съдебното заседание днес присъства Елена Василевска, която има автоимунно заболяване на костния мозък. Терапията за успокояване на симптомите струва около 500 лв. месечно и, към момента, при нужда няма да се поеме от Здравната каса.
"Това си е някаква лотария на съдбата - дали ще имаш рядка или често срещана болест. Въобще не мога да разбера логиката на това защо за едните болести да се поема лечението, а за другите болести да не се поема".
Още: Родители на деца с епилепсия съдят държавата за дискриминация
Административният съд ще се произнесе в срок от месец и половина.