Държавата вече ще плаща лечението на редки заболявания с лекарства и медицински храни и след навършване на 18 години.
Още: Трета жена постъпи в "Пирогов" заради ботокс
Още: Държавата нареди проверка след ботокс-инцидентите
Това решиха депутатите с приетите окончателно днес изключително важни поправки в Закона за здравето.
Със законопроекта на ПП-ДБ се предлага лечението на редки заболявания с лекарствени продукти и диетични храни за специални медицински цели, започнали преди навършване на 18-годишна възраст на лицата, да продължава да се заплаща със средства от държания бюджет и след навършването на тази възраст до приключване на лечението.
Още: Тревожни данни: Онкоболни доплащат за лечение, ето по колко и за какво
Още: Кога се прави тест за грип? Говори инфекционист
Още: Пак след поставяне на ботокс: Приеха втора жена в „Пирогов“
По този начин ще се гарантира достъпът до лечение с лекарствени продукти и диетични храни за специални медицински цели на пациентите с редки заболявания и осигуряване на непрекъснатост на лечението на тези пациенти, независимо от тяхната възраст.
Предлаганите промени ще помогнат и за преодоляване на неблагоприятните последици за здравето на пациентите с редки заболявания, при които и при насточщата нормативна уредба, след навършване на пълнолетие се налага прекъсване на лечението поради невъзможността си да се заплащат необходимите лекарства и диетични храни за специални медицински цели извън обхвата на задължителното здравно осигуряване.
Още: Оперираха пет момиченца с по две матки в "Майчин дом"
Още: Проф. Кантарджиев: Пикът на грипа ще е между 3 и 5 февруари
Предложеният законопроект ще доведе до въздействие върху държавния бюджет и бюджета на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК).
По данни на НЗОК, бюджетното въздействие ще е в размер на близо 8,5 милиона лева за прогнозен брой от 25 лица, които предстои да навършат пълнолетие през 2024 г. и е необходимо да продължат лекарствената си терапия.
Още: От днес: Първа област отмени грипната епидемия
Още: Всяко трето експертно решение на ТЕЛК е пожизнено, проблемите в системата продължават
От ПП-ДБ констатираха, че да си пациент в България никак не е лесно. Около 6% от населението в една страна са хората с редки болести. В същото време непрекъснато расте броят на редките заболявания.
Още: "Сираци" в медицината: 300 млн. души са с редки заболявания