Смисълът на Националната здравна карта е да се посочат потребностите от лекари, медицински сестри, болнични структури и легла. За съжаление имаме модел на здравеопазване, който се е развил неефективно по съотношение болнична и извънболнична помощ. При нас болните се лекуват основно в болници, което е неефективно. Сега ще е ясно, където има достатъчно легла, няма да се откриват нови лечебни заведения. Това заяви председателят на комисията по здравеопазване в НС Даниела Дариткова.
Още: Проф. Андрей Чорбанов: При вейповете пристрастяването става изключително бързо
Още: Лечение на парче и без информация за родителите: Ужасното състояние на детското здравеопазване у нас
По думите ѝ регионите в страната, където има малко повече от необходимите легла, са малко. Използваемостта на наличния фонд за миналата година е около 64%, а през 2017 г. е премината психологическата граница от 2 млн. броя хоспитализации, като достигат 2 450 000.
"Надявам се, че процедурата за Националната здравна карта е изпълнена коректно, за да не бъде атакувана в съда. Работа на съсловната организация е да говори за квалификацията на лекарите", допълни Дариткова.
"Ако търсим баланс, здравноосигурителният модел ще отговори на всички предизвикателства. Системата трябва да отговори финансово ефективно на очакванията. Усилията трябва да бъдат в посока профилактика", каза още Даниела Дариткова, цитирана от БНТ.
Още: 27 жени са потърсили помощ в "Пирогов" след поставяне на ботулинов токсин
Още: Бившият образователен министър оглави институт, който сам е създал
"На брифинг в Народното събрание изяснихме позицията по диалога с майките на деца с увреждания. На срещите с тях възприехме много от идеите им. Наистина не разбрах ескалацията на напрежението, по пътя на диалога е добре да търсим решенията", коментира още тя.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: ВАС с важно решение за Националната здравноинформационна система
Още: Кабинетът смени председателя на надзорния съвет на НЗОК