Промени в законодателството, засягащи донорството на органи, ще поиска анестезиологът д-р Мирослав Ненков, който преди ден бе избран за заместник-министър на здравеопазването.
Още: Нова идея: Всички ваксинации да бъдат вписани в електронните досиета на пациентите
Още: Чудо преди Великден: Мъж получи шанс за живот след чернодробна трансплантация
Идеята е в момента, в който близките на човек с доказана мозъчна смърт откажат той да бъде донор, неговата животоподдържаща техника да бъде спряна.
Според д-р Ненков, който е и координатор по донорство, тази практика, която е популярна в Европа, не е регламентирана у нас и представлява вакуум в законодателната система в областта на органното донорство.
"Едно от нещата, които много ми се иска да направим, което обаче ще бъде много трудно и не знам дали ще мине е свързано с това, че има един вакуум в законодателната система в областта на органното донорство. Като се определи мозъчната смърт, този човек става донор. Какво става обаче, ако се влошат медицинските показатели. Подписва се например в 08:15 в петък протокол за мозъчна смърт и това е датата и часът на смъртта на този човек официално. Обаче сърцето му, черният му дроб, бъбреците продължават да работят и работи всичко друго, освен мозъкът. Ако този човек не бъде експлантиран до понеделник, това тяло какво ще бъде в петък, събота, неделя...? Няма яснота какво се случва. От една страна има издаден документ от болницата, който се нарича съобщение за смърт и в рамките на 48 часа трябва да бъде представен, за да се издаде смъртен акт. От друга страна, обаче сърцето му бие на този човек и роднините не са съгласни той да бъде експлантиран. Това е вакуум. В Западния свят са го решили този въпрос - в момента, когато се докаже мозъчната смърт и в случай че има отказ от донорство, се спира животоподдържащата техника. Няма какво повече да се чака. Щом този човек е обявен, че е с мозъчна смърт, той никога повече няма да си отвори очите", обясни доктор Ненков, цитиран от "Дарик".
Още: Д-р Аспарух Илиев: Няма голяма опасност от големи епидемии
Още: Ваксинация на бременни срещу опасна за бебета болест: Държавен план
По думите му цялата тази тема е изключително щекотлива.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: СЗО се готви за нови пандемии
Още: Д-р Алина Десимирова: Натурална формула елиминира усещанията за безпокойство, стрес и “бърнаут“
"Хората, които са чисто политици, може би малко ще бягат от тази тема, защото представяте ли сега това да се постави на общественото обсъждане? Това ще помогне на докторите, но и на близките на дадения човек, защото ние не можем да си представим какво чувстват хората, на които отиваш и им казваш, че мозъкът на близкия им човек не работи и това е, спираме му апарата. В Западния свят координаторите - такива, като мен, им казват, че човекът е в мозъчна смърт поради тази и тази причина, доказана е по този и този начин и ги питат дали искат да бъде донор. Те като кажат не, му изключват апарата и никой не води разтревожени репортери в болниците да снимат как са спрели апарата на някой човек", посочи още заместник-министърът на здравеопазването.