На фона на предишните вълни натискът върху здравната система все още не е максимален, обясни д-р Иван Колчаков от ръководството на "Софиямед". "В момента имаме 70 разкрити легла за COVID и 10 интензивни, а сме имали два пъти повече легла за същото преди. Имаме потенциална възможност за двойно по-голям капацитет", каза специалистът.
Още: Надежда за децата с рак и техните семейства: Съвременни методи на лечение и грижа
Още: Експерт: Употребата на имуностимулатори без нужда е „отворена врата” към автоимунните заболявания
По думите му болницата не връща пациенти.
"Обикновено пандемиите вървят в една посока - по-лесно се заразяваме, но по-малко смъртоносни са. От тази гледна точка ние очакваме да има голям брой случай на заразени, но да няма толкова много интензивни и смъртни случаи.
Няма по света такова понятие като здравен работник, а медицински специалисти. У нас те са дефицитни. Да не забравяме, че специалистите - не само у нас, но и по цял свят, са доста уморени, тази пандемия ни изтощава. Надявам се тази година да пречупим вълната на пандемията."
Още: ПП-ДБ: Министърът да вземе мерки срещу напрежението в болниците
Още: Здравният министър: НЗОК да каже как ще плати 146 млн. лв. надлимитна дейност на болниците
По думите на д-р Колчаков медицинското му заведение, от чието ръководство той е част, отдавна привлича млади специалисти да практикуват. "При нас значителна част от младите ни колеги преминаха през интензивните отделения, а в същинската реанимация работят само специалисти. Можем да кажем, че в момента нямаме дефицит на специалисти."
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Лекари: Опитват се да унищожат кардиологичната болница
Още: В България лекари убийци няма, те дават здраве: Д-р Брънзалов за оставките в Сандански
Има проблем при ограничаване на плановите операции. "Виждаме, че МЗ и РЗИ коригираха своите преценки и вече когато имаме онкоболни, отлагани на пръв поглед, но при които са лоши резултатите, вече не се отлага операцията им, както при първата вълна", обясни д-р Колчаков по БТВ.
Лекарят прогнозира, че пикът на заразата ще е в края на месеца и до следващия би трябвало той да приключи.