Практика на смесване на ваксини няма - препоръчва се в няколко европейски държави, например във Франция и Германия. Това заяви пред БНТ завеждащият Лаборатория по инфекции на мозъка в Берн д-р Аспарух Илиев.
Още: Кристиан Вигенин с личен приоритет – справянето със „здравните пустини“
По думите му позитивното е, че ако подобно смесване между векторни и РНК препарати работи, то ще имаме по-голям успех и завършване на пълен цикъл на имунизация. От гледна точна на страничните ефекти, може да има неблагоприятни реакции. Няма категорични данни за ефективността на подобна комбинация. По-висока степен на имунна реакция е възможно при смесването на ваксини, но всичко е във сферата на спекулацията, посочи д-р Илиев.
Според него тромбозите при "AstraZeneca" са толкова редки, че може да се сравнят с печалба от лотария. Втората доза на " AstraZeneca " удължава и стабилизира имунния отговор, увери д-р Илиев.
"Янсен" и препаратът на "Джонсън и Джонсън" е една много добра ваксина. Все още няма информация дали еднодозовите ваксини могат да достигнат достатъчната продължителност на ефективността", коментира експертът.
Още: Третият медицински хеликоптер вече е у нас (ВИДЕО, СНИМКИ)
Още: Онкологичен семинар: Група болници Мемориал и Здравен Информационен Център Медикъл Караджъ
Д-р Аспарух Илиев допълни в заключение, че смъртността не е единственият проблем след ковид, а и пост-ковид заболяванията.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Безплатни консултации с ревматолог - проф. д-р Шенол Кобак в София на 12.04.25 г.
Още: На комисия: Кога и с колко ще вдигнат заплатите в държавните психиатрични болници
Прочетете още по темата: Имунолог: Няма доказателства какво се случва при смесването на различни ваксини