Частните болници: Можем да командироваме персонал, където е необходимо

03 ноември 2020, 18:08 часа • 1787 | прочитания

Частните болници могат да командироват персонал към местата, където е необходимо. Към момента няма болница, независимо от собствеността й, която да не участва в борбата с коронавируса. Това се посочва в становище на Българската болнична асоциация, подкрепено от НСЧБ относно организацията на приема на пациенти с COVID-19.

Още: Кристиан Вигенин с личен приоритет – справянето със „здравните пустини“

Още: Това действие намалява риска от развитието на Лаймска болест 10,7 пъти - още съвети от проф. Кантарджиев

Те заявяват, че Министерството на здравеопазването трябва да прецизира начина, по който всяко лечебно заведение ще се включи в процеса.

От Българската болнична асоциация заявяват, че подкрепят идеята на МЗ във всяка многопрофилна болница да бъдат заделени легла, които да обслужват пациенти по специалностите в съответното лечебно заведение, които са и заразени с коронавирус.

За специализираните болници пък трябва да се направи индивидуална преценка за възможностите.

Още: Третият медицински хеликоптер вече е у нас (ВИДЕО, СНИМКИ)

Още: Онкологичен семинар: Група болници Мемориал и Здравен Информационен Център Медикъл Караджъ

За тежките случаи от Асоциацията предлагат да се определят едно или няколко лечебни заведения, които да поемат единствено тези тежки случаи за лечение на коронавирус и да се финансират целево. Това според тях трябва да бъдат лечебни заведения, където вече има подготовка за лечение на инфекциозни болести, както и необходимите за този вид лечение медицински специалисти и оборудване.

Всички останали болници пък трябва да командироват персонал в тези заведения, където необходимостта от 24-часови смени ще изисква голям голям човешки ресурс. Добре е да се организират бързи курсове за поведение на този персонал, по единен протокол за лечение на COVID-19, изготвен от МЗ, и правила за преминаване от мръсна в чиста зона, посочва се в позицията.

Според Българската болнична асоциация за подобряване на организацията в София и района трябва да се определят две или три болници, които изцяло да приемат пациенти с тежки случаи на протичане на заразата, за да няма проблем с неприети пациенти. По този начин ще се оптимизират процесите, ще се следва единен протокол - кои пациенти са за болнично лечение и кои за домашно лечение, и това ще позволи на координационния център да заработи всеобхватно.

Те изразяват мнение, че моментът е подходящ да се развие и предложението на ресорния вицепремиер Мариана Николова да се търсят структури, в които да се изолират само заразени с коронавирус, за да се ограничи разпространението на заразата.

Още: По един човек на смяна с психично болните: Персоналът застарява, а заплатите са ниски

Още: Мултиплен Миелом – болестта, която често се прикрива зад болка в гърба, слабост и умора

Асоциацията ще предложи своите коментари относно промените в ЗБНЗОК пред Здравната комисия при Народното събрание този четвъртък.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Евелина Гечева
Евелина Гечева Отговорен редактор
Новините днес