През следващата година българите ще бъдат лекувани с всички приложими в Европа лекарства и не трябва да има притеснение, че някой пациент ще остане без лечение. Няма да има някакъв луфт, в който българските пациенти ще бъдат лишени от лекарства. Това стана ясно от думите на новият здравен министър Кирил Ананиев в първото му телевизионно интервю в ефира на БНТ.
Още: Експерт: Употребата на имуностимулатори без нужда е „отворена врата” към автоимунните заболявания
Още: ПП-ДБ: Министърът да вземе мерки срещу напрежението в болниците
Бюджетът за здраве през 2018 г.
Аз участвах в разработването на проектобюджета за 2018 г. Този бюджет е по-добър от предходния, тъй като той позволява продължаване на финансирането на политики и програми през тази година и надгражда управленската програма на правителството, поясни Ананиев.
В бюджета са заделени 4 млрд. и 712 млн. лв. за здравеопазване. Профилактиката, ранната диагностика на заболявания, майчинското и детското здравеопазване са част от приоритетните сфери.
Още: Здравният министър: НЗОК да каже как ще плати 146 млн. лв. надлимитна дейност на болниците
Още: Лекари: Опитват се да унищожат кардиологичната болница
Един от приоритетите в бюджета на Министерството на здравеопазването е увеличение на заплатите в четири основни структури в системата - регионалните здравни инспекции, кръвните центрове, домовете за медико-социални грижи и психиатричните центрове, тук ще има 15% увеличение на заплатите, обяви Кирил Ананиев.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: В България лекари убийци няма, те дават здраве: Д-р Брънзалов за оставките в Сандански
Още: След напускането на десетки медици: БЛС с позиция за случая в Сандански
Той каза, че 20 млн. лв. са осигурени за ваксините на децата. За асистираната репродукция са заделени 20 млн. с ръст от 8 млн. лв. и ако се наложи, ще се дават допълнителни пари. Аз съм убеден, че правителството ще вземе това решение, каза здравният министър.
Реформата в здравния сектор
Захванах се още от самото начало с няколко проблема. Работим върху финансовото състояние и финансовия мениджмънт на търговските дружества лечебни заведения. Правим пълен анализ и ще предложим на правителството конкретни мерки, които по същество да преструктурират системата за държавните лечебни заведения, посочи Ананиев.
Още: Вълшебното лекарство Ozempic нарушава зрението? ЕС започна разследване (СНИМКИ)
Още: След смъртта на бебе: 29 лекари в болницата в Сандански напускат
По думите му проектът със Спешната помощ е пряко свързан с преструктурирането на болничната помощ и болничните заведения.
Ние имаме един Национален рамков договор, който, смея да твърдя, че всички наши партньори одобряват. Има недостатък обаче от над 100 млн. лв. преразход с лекарствата. Надлимитната дейност и извънболничната помощ също са голям ресурс, за който трябва да заделим средства. Ние с бюджета за следващата година решаваме проблемите с дефицитите, убеден е здравният министър.
Ние ще вървим към преструктуриране на болниците, чрез което те да придобият вид, в който да могат да се издържат.
Очакваме разговорите с Българския лекарски съюз по новия рамков договор, защото предвиждаме някои от клиничните пътеки да ги преразгледаме като алгоритъм и структура. Разбира се, има лош мениджмънт някъде, има и корупционни практики, които водят до лошото финансово състояние. Ето защото подготвяме анализ, за да намерим индикаторите, които показват причината за това, посочи Кирил Ананиев.