"Всички министри в началото на мандатите си обещават децата да бъдат приоритет, но това не се изпълнява. За толкова години разбрахме, че идеята за детска болница трябва да бъде национална и надправителствена. Ние сме единствената европейска столица без национална детска болница. Ключови звена в детската помощ остават без лекари и сестри".
Още: На комисия: Кога и с колко ще вдигнат заплатите в държавните психиатрични болници
Още: По един човек на смяна с психично болните: Персоналът застарява, а заплатите са ниски
Това сподели пред БНР доц. д-р Рада Маркова, пулмолог педиатър. Тя допълни, че детското здравеопазване трябва да бъде приоритет и трябва да има широка мрежа от центрове от доболнични специалисти:
"Да се съюзим около изграждането на национална болница, която да концентрира специализираните клиники, а не хората да обикалят по различни места за всеки свой проблем. Приоритизирането е важно. Демографската криза у нас ще бъде причина за тежки проблеми и трябва да е водеща в мисленето на управляващия елит".
Доц. Маркова посочи още, че дори да се намери място за изграждане на национална детска болница, е важно кадровото обезпечаване:
Още: Мултиплен Миелом – болестта, която често се прикрива зад болка в гърба, слабост и умора
Още: Лекари с последни новини за бебето с менингокок в Пловдив
"Работата с деца е по-особена. Понякога не са лесни като пациенти. Не всеки лекар може да стане педиатър. Това е ежедневна химия между пациент и детски лекар. Държавата трябва да застане сериозно зад стойността на клиничните пътеки при децата. Остойностяването на труда на детския лекар. Спешността и динамиката в педиатрията са много големи", завърши още пулмологът.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Лошото време бави пристигането на третия медицински хеликоптер
Още: За менингококовата болест трябва да се действа бързо: Говори инфекционист