Болниците у нас имат нужда от кръв, даряваме двойно по-малко от стандарта на СЗО

09 април 2017, 16:30 часа • 1313 | прочитания

За съжаление, у нас нуждите на здравните заведения от кръв не са задоволени. Средният брой на кръводарителите е двойно по-малък, 22-23 на 1000, в сравнение със стандарта на Световната здравна организация (СЗО) – 50 на 1000.

Още: Лошото време бави пристигането на третия медицински хеликоптер

Още: За менингококовата болест трябва да се действа бързо: Говори инфекционист

Това каза д-р Живка Димитрова, началник отдел "Здравна политика и първа помощ" към Българския червен кръст (БЧК). „Целта е у нас кръводарителите да достигнат 24-25 на 1000, което прави 185 000 кръводарителя на година“, посочи д-р Димитрова, цитирана от "Фокус".

По думите ѝ, когато се достигне тази бройка, ще бъдат задоволени нуждите от кръв и кръвни продукти за здравните заведения в страната. „Най-много хора у нас са с кръвна група А, след това кръвна група 0, след това В и АВ. Понякога няма кръвна група 0, което е универсален дарител, друг път - В. Това е много индивидуално. От всички групи може да има недостиг в един момент“, коментира тя.

Според нея през последните години усилията на БЧК са насочени към изграждане на позитивно отношение към донорството и в частност към доброволното кръводаряване сред учащите и младите хора.

Още: Христо Хинков: Без двойно увеличение на заплатите няма да има кой да работи в психиатриите

Още: Менингококовата инфекция у починалото бебе е причинена от серотип, за който няма ваксина в ЕС

Промяната на нагласите обаче спрямо донорството е бавен, труден и скъпоструващ процес, който си заслужава цената. Смятаме, че това е правилният път, който ще гарантира успешното преодоляване на негативната ситуация у нас, свързана с постоянния недостиг на кръв и кръвни съставки“, посочи д-р Димитрова.

Междувременно се проведе пролетната кампания за безвъзмездно и доброволно кръводаряване под наслов „Запалете свещичка, дарете кръв, дарете живот сега!”

Кампанията стартира преди повече от 10 години. „Използваме този ден, защото хората отиват в църквата да запалят свещичка за здраве, да вземат върбово клонче – символ на пролетта и възраждащия се живот. Точно в този момент стотици хора се борят за живота си. Техния живот зависи от нашата съпричастност и човеколюбие”, каза д-р Живка Димитрова от БЧК. Само за София са необходими над 100 литра кръв на ден.

„Това с огромни количества кръв и тя може да бъде дадена само от хора. Кръвта не може да бъде заменена с медикаменти, нито пък да бъде произведена по изкуствен начин”, заяви д-р Димитрова. Тя забеляза, че доста хора са откликнали на благородната инициатива.

Още: Кои са най-честите ортопедични проблеми и как се лекуват?

Още: Доц. д-р Дановска-Младенова: Висок клас магнезий елиминира безпокойството и атаките на мигрена

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Румен Скрински
Румен Скрински Отговорен редактор
Новините днес