Още: Кристиан Вигенин с личен приоритет – справянето със „здравните пустини“
Цените на клиничните процедури за лечение в интензивно отделение на пациенти с COVID-19 ще бъдат увеличени, съобщи управителят на НЗОК проф. Петко Салчев след среща със здравни журналисти, съобщи БНР.
По думите му - клиничната процедура номер 3, която е за лечение на интензивни пациенти, ще се увеличи от 550 лв. на 700 лв. на ден. Друга процедура - номер 4, която е за наблюдение на пациентите, е 250 лв., а ще стане 300 лв.
Надзорният съвет на НЗОК и Българският лекарски съюз са договорили увеличение на цените на още две клинични пътеки и една процедура. Промяната ще бъде въведена с Анекс към Националния рамков договор, който престои да бъде сключен.
Още: Третият медицински хеликоптер вече е у нас (ВИДЕО, СНИМКИ)
Още: Онкологичен семинар: Група болници Мемориал и Здравен Информационен Център Медикъл Караджъ
Заплащането на оперативното лечение при сърдечни заболявания на деца от 0 до 18 г. се увеличава от 12 600 на 18 900 лв. (клинична пътека 117). За оперативно лечение на деца до 1 г. с критични вродени сърдечни малформации пък вече ще се плаща 28 500 лв., а не както досега - 19 000 лв. При лечението на новородени деца с вродени сърдечни малформации (клинична процедура 5) новата цена е 1050 лв. (в момента 700 лв.)
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Безплатни консултации с ревматолог - проф. д-р Шенол Кобак в София на 12.04.25 г.
Още: На комисия: Кога и с колко ще вдигнат заплатите в държавните психиатрични болници
Феталната морфология при бременност, ехографията на млечна жлеза и тестът за поносимост при прилагане на анестезия също вече ще се заплащат от здравната каса с договореностите по Анекса на НРД.
Здравната каса ще покрива и лабораторното изследване Д-димер, за което също много се настояваше по време на пандемията. То отчита повишено съсирване на кръвта. Повишени нива се отчитат и при пациенти, претърпели тромбоза от различен произход.
Във вторник се очаква да влезе в сила и възможността личните лекари да издават електронни направления за бързи антигенни тестове за COVID-19, съобщи още проф. Салчев. Това е договорено с Българския лекарски съюз, но наредбата ще бъде обнародвана във вторник в Държавен вестник.
Още: По един човек на смяна с психично болните: Персоналът застарява, а заплатите са ниски
Още: Мултиплен Миелом – болестта, която често се прикрива зад болка в гърба, слабост и умора
Договорено е личните лекари да могат да поставят ваксини срещу коронавирус не само на лицата, които са записани в техните листи, а и извън тях. Лечебните заведения за болнична помощ, които със заповед на министъра разкриват ваксинационни кабинети за имунизация срещу COVID-19, ще получават заплащане за тази дейност, стана ясно още на срещата.