Коклюш е заболяване, което може да се предотврати чрез ваксина, посочва проф. Тодор Кантарджиев. Той пояснява, че ваксината е комплексна - дифтерия, тетанус, коклюш и детски паралич. Проф. Кантарджиев подчерта в студиото на БНТ, че трябва да се обърне внимание на ваксинационното покритие, особено на реимунизациите.
Коклюшът е най-опасен за неваксинираните новородени. Ако малките деца се разболеят, правят много тежки усложнения с кръвоизлив в мозъка и може да е фатално, предупреждава професорът. Съветва семействата, които очакват дете, бабите и дядовците в семейството да поговорят с лекари и да се ваксинират за коклюш. Причината е, че последните 20 години хората са ваксинирани с ацелуларна ваксина, за която лекарите разбират някои неща. Първо, че имунитетът не е цял живот, второ - че за 10 години имунитетът отслабва значително към коклюш и става възможно да се разболееш.
Симптомите при разболяване от коклюш
Още: Ръст на случаите на коклюш у нас
Всяка тежка кашлица при дете, която трае повече от 10 дни, със симптом повръщане по време на кашличен пристъп, може да е симптом на коклюш. При течение на кръв от носа по време на кашличен пристъп или реприз магарешка кашлица – „винаги изследване за коклюш“, съветва проф. Кантарджиев. Това е едно от заболяванията, които най-лесно се предават, малко по-слабо от морбили.
При коклюш, ако един кашля и другите са неваксинирани - 17 души се заразяват. При морбили – 23, ако не са ваксинирани, докато при ковид 2-3 души.
Ваксината
При бебетата ваксинацията е през 2 месеца, започвайки от раждането, като дозите общо са 3, защото се доказва, че ваксината от 1 доза има много слабо покритие, обясни професорът. Възрастните трябва да се реимунизират само ако очакват дете в семейството. Една бъдеща майка, планирайки да има дете, преди износването, е хубаво да се ваксинира за коклюш, за да може детето да е предпазено. Проф. Кантарджиев поясни, че антителата в бебето са три пъти повече от антителата в майката.
Още: Четири бебета са починали от коклюш в Белград