Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

БЛС: Трябва да запазим правото на избор кой да ни лекува

15 юли 2019, 14:02 часа • 2239 прочитания

"Както и правото на избор на финансиращ орган, така и правото на избор кой ще ни лекува трябва да се запази." Това заяви председателят на Българския лекарски съюз д-р Иван Маджаров, предаде БГНЕС.

Още: Заради ниска хигиена: Проверяват детската онкохематология в ИСУЛ

Още: Неврохирургът проф. д-р Зафер Токташ ще консултира безплатно в Пловдив!

Д-р Маджаров коментира предложения от здравното министерство нов модел на здравно осигуряване, включващ демонополизацията на НЗОК чрез въвеждането на възможността пациентите да се осигурят в частни фондове при запазване на размера на здравната вноска.

„Не чух ясно да се каже, че фондовете ще имат право да решават с кого да сключват договор като изпълнители на медицинска помощ. Това за нас е изключително важно – възможността фондът да избира с кого ще сключва договор, означава да ограничим правото на пациента да избира кой да го лекува. Това означава пациентът да има право само да избира кой да финансира лечението му, но не и кой лекар да го лекува“, обясни д-р Маджаров.

Според него задължително трябва да има и гарантирани рамкови цени за основния пакет, които да гарантират на изпълнителите на медицинска помощ, че няма да се пада под тях. „Не можем да си позволим да оставим отделните лекари и лечебни заведения да преговарят с мощни структури, каквито за застрахователите“, категоричен е председателят на БЛС.

Още: Още три области в грипна епидемия

Още: Грипна епидемия в три области

Припомняме, че по-рано в интервю за BTV председателят на ЦЗПЗ Д-р Стойчо Кацаров заяви, че "когато се премахне монопола, гражданинът ще може да избита в кой фонд да вложи парите от здравните си вноски. Ако не му харесват условията в един от тях, ще може да го смени с друг. Ако пациентът не е доволен от начина по, който фондът защитава правото му на достъпна, своевременна и качествена медицинска помощ, той ще може да смени фонда си. Правото да избираш фонд, в който да се осигуряваш и лечебно заведение, в което да се лекуваш, овластява гражданите. Това означава пациентът да бъде поставен в центъра на здравната система. Сега в нейния център за министърът и ръководството на НЗОК.

По думите му основният пакет медицински услуги в Холандия, която извърши такава реформа пред 15 години (и от тогава се смята за страната с най-добро здравеопазване в Европа) се договаря между медиците, пациентите и фондовете, а при монопола се определя еднолично от министъра, добави Кацаров.

Експертът Аркадий Шарков изрази мнение, че доплащането от пациентите и сега е много високо. Д-р Кокалов от КНСБ и член на НС на НЗОК защити монопола на касата, с аргумента, че парите така или иначе са едни и същи.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес