Около 60% от пълнолетните българи пропускат задължителния годишен профилактичен преглед, сочат данните на Здравната каса.
Въпреки че в Закона за здравето са предвидени глоби, на профилактичен преглед ходят предимно хора с хронични заболявания, съобщава БНТ.
Над 4 милиона и 700 хиляди пълнолетни българи подлежат на задължителен годишен профилактичен преглед. Към края на септември с тази цел в лекарските кабинети са отишли 37% от тях.
Прегледът е безплатен. Част от изследванията, които включва, са електрокардиограма изследвания на урина, кръвна захар, зрителна острота. На база резултатите се изчислява рискът от развитие на сърдечни, злокачествени заболявания и диабет.
Рисковите групи имат право и на безплатен вторичен профилактичен преглед. "Ако са с висок риск, следва да бъдат насочени към специалист, което е абсолютно нормално, когато имаш един висок риск от развитие на едно заболяване - вече да те проследи специалист по профила на риска", заяви д-р Галя Йорданова, директор "Извънболнична медицинска и дентална помощ" в НЗОК.
В зависимост от възрастта мъжете и жените имат право на урологични и гинекологични изследвания, включени в профилактичния преглед.
В Закона за здравето са предвидени глоби от 50 до 200 лева за пропуснат профилактичен преглед.
"Контролът за това доколко здравноосигуреното лице се е погрижило за своето здраве или е пренебрегнало това своето право и задължение, и санкцията не е в правомощията на НЗОК", допълни Йорданова.
Право да глобяват имат Регионалните здравни инспекцкии. От здравното министерство обаче не са отговорили пред БНТ дали има санкциониранни,