Данните от последните 24 часа са доста тревожни - изследвахме проби от 8 области и близо 100% е разпространението на британския вариант (B.1.1.7) в тези райони. Това обяви доц. Иван Иванов - директор на Националната референтна лаборатория към Националния център по заразни и паразитни болести в сутрешния блок на БНТ.
Още: Перник остана без родилно отделение
Още: Как да се пазим от кърлежи и комари? Съветите от проф. Кантарджиев
“Единствено в Стара Загора разпространението е по-слабо”, уточни той и допълни, че другите варианти у нас са европейски мутации, които циркулират от миналата година.
От Националния център за заразни и паразитни болести отблизо следят за появата на мутации, характерни за африкански, френски, нигерийски, бразилски и други варианти, които са проблем. Засега, обаче, в България не са доказани такива мутации, подчерта доц. Иванов.
Според него ясно се очертава тенденцията за по-бързо разпространение на вируса в неговия британски вариант. Не се верни твърденията, че колкото повече напредва процесът по имунизация, толкова по-бързо COVID-19 ще мутира, счита той.
Още: Бургас с детска болница до края на годината, но национална няма
Още: Тежкият път да одобрят дете за лечение в чужбина и колко помага държавата
“Тези варианти са доказани преди употребата на ваксините, просто сега те се разпространяват по-мащабно. Така че не бих казал, че има връзка между двете. Това най-добре се вижда във Великобритания, защото там британският вариант се беше разпространил още октомври-ноември, когато ваксинацията не беше започнала”, отбеляза доц. Иванов.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Това ще влоши качеството на услугата: Болниците недоволни от намалената таксата за престой
Той беше категоричен, че “макар и с по-слаба ефективност срещу африканските и бразилските варианти, всички ваксини покриват всички варианти в момента”.