Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Без експертиза болници ще приемат пациенти с белодробони заболявания

27 май 2018, 09:47 часа • 2464 прочитания

Специализирани болници ще приемат пациенти с неспецифични белодробни заболявания без експертно решение. Това заявява здравният министър Кирил Ананиев в отговор на депутатско питане за пациентите с белодробни заболявания, лишени от възможност за продължаващо лечение и рехабилитация, предаде БГНЕС.

Още: Пациенти с множествена склероза доплащат за безплатни досега лекарства

Още: Заради ниска хигиена: Проверяват детската онкохематология в ИСУЛ

Хроничната обструктивна белодробна болест (ХОББ) е включена като диагноза в няколко клинични пътеки (КП). По всички тях са сключени достатъчно на брой договори с изпълнители на медицинска помощ. В нормативните разпоредби - Закона за бюджета на НЗОК за 2018 г., НРД за медицински дейности за 2018 г., както и в решенията на Надзорния съвет на НЗОК не са утвърждавани ограничения - финансови или медицински при лечението на Хронична обструктивна белодробна болест.

Продължаващото лечение и рехабилитация на пациенти с белодробни заболявания се финансира от Министерството на здравеопазването по реда на Методиката за субсидиране на лечебните заведения и се осъществява в болниците за долекуване и рехабилитация на белодробни болести (Велинград, Роман, Искрец и Трявна).

До миналата година Министерство на здравеопазването финансираше лечебните заведения, осъществяващи продължаващо лечение и рехабилитация на пациенти с туберкулоза и с неспецифични белодробни заболявания на базата на общ финансов ресурс. При наличие на неусвоен финансов ресурс, лечебните заведения можеха да приемат и пациенти с неспецифични белодробни заболявания над 18 г. и без наличие на експертно решение на ТЕЛК с над 50 % загубена работоспособност. Пациентите със загубена работоспособност с над 50 %, с решение на ТЕЛК, в което да е посочена диагноза „неспецифично белодробно заболяване" са много малко, освен това те са с придружаващи заболявания и тяхното лечение в повечето случаи се извършва в болници за активно лечение и се заплаща от НЗОК. Болниците за продължително лечение и рехабилитация, които извършват тази дейност са 3 и са със сто процента държавно участие в капитала, добавя Ананиев.

Още: Неврохирургът проф. д-р Зафер Токташ ще консултира безплатно в Пловдив!

Още: Още три области в грипна епидемия

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Любов Павлова
Любов Павлова Отговорен редактор
Новините днес