Само един лекар обикаля днес с мобилните екипи в линейките в Бургас. С настъпването на летния сезон в Бургаска област проблемът става още по-критичен, тъй като с туристите населението нараства в пъти.
Още: Кантарджиев със съвети какво да правим, ако ни ухапе кърлеж
Още: Здравният министър: Включваме нови ваксини в имунизационния календар
Седем свободни работни места за лекари има обявени в момента за Спешния център в Бургас, съобщава БТВ. „Работата е тежка и непривлекателна, няма желаещи да работят точно тази работа", посочва началника на спешното отделение в МБАЛ – Бургас д-р Лилия Линкова.
"В момента лекарят, който е в спешния център е на адрес, тежко болен пациент. Една катастрофа да стане на входа на болницата, няма кого да изпратя, толкова е критично положението", посочва д-р Димитър Кехайов.
Министърът на здравеопазването обеща бързи реформи в Спешната помощ.
Още: Вкарват повече информация в здравните ни досиета
Още: Доц. Кунчев: Бездомните кучета са "такситата" на кърлежите
„Никъде по света го няма да има лекари, които да са само в линейки, само в мобилни екипи. За да се развива един лекар трябва да има досег до болничното лечение, до по-нататъшното лечение на пациента и диагностицирането му, а не само да участва в първата помощ и транспортирането след това до лечебното заведение.", подчерта д-р Таня Андреева.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Изписват още двама от пострадалите при трагедията в Кочани
Пред камерата на bTV четирима медицински служители помагаха на пациент от бургаската болница да се прехвърли от носилката на такси, което трябва да го отведе у дома. Въпросът как този човек ще слезе от лекия автомобил получава лаконичен отговор: „Ами, има си близки там, да го свалят."
Междувременно 15-годишният Николай Иванов излиза от спешното отделение с гипсиран крак. По време на игра на волейбол в часа по физическо паднал лошо. Макар болницата да не е далече от училището, линейка дошла чак след 25-30 минути.
Още: Как да се пазим от кърлежи и комари? Съветите от проф. Кантарджиев
Още: Бургас с детска болница до края на годината, но национална няма