Ключова роля за привличане и задържане на медицинските сестри в професията имат работодателите, които следва да осигурят адекватно възнаграждение, по-добри условия на труд и подкрепа на професионалното развитие на медицинските сестри през цялата им кариера. Това отбелязва министърът на здравеопазването Кирил Ананиев в отговор на депутатско питане за мерките за преодоляване на недостига на медицински специалисти в училищата в страната, предаде БГНЕС.
Още: Грипът ще набира скорост: Проф. Ива Христова каза кога ще ни удари и докога ще продължи
Още: Безплатен транспорт до Истанбул и медицински прегледи на специална цена – запишете се сега!
Във връзка с кадровото обезпечаване на системата на здравеопазването с медицински специалисти Министерството на здравеопазването ежегодно предлага на Министерството на образованието и науката максимално увеличаване броя на студентите по специалност „медицинска сестра". Така броят на студентите по специалност „медицинска сестра" за учебната 2018/2019г. е увеличен от 671 на 702.
В допълнение Министерството на здравеопазването е предложило да бъдат, предвидени средства и за увеличаване на заплатите на заетите медицински сестри и други медицински специалисти в детските градини и училищата пропорционално на предвиденото ниво на увеличаване заплатите на педагогическите специалисти, се казва още в отговора на министъра.
В отговора си Ананиев отбелязва и факта, че в редица развити европейски страни, като например Германия и Франция, също се наблюдава недостиг на лекари и медицински сестри.
Още: 2024: Година на чудеса и постижения в Acibadem Турция
Това, което е възможно да повлияе осигуряването на здравната система с необходимите специалисти чрез политиките на Министерство на здравеопазването, е въвеждането на мерки по отношение на тяхното създаване като такива. Както е посочено в Здравния профил за България в рамките на инициативата на Европейската комисия Състояние на здравето в EC (State of Health in the EU) човешките ресурси в здравеопазването в България се характеризират с много малък брой на медицинските сестри. Рязък спад в броя на работещите медицински сестри в България се наблюдава през 2000г., когато броят им намалява с повече от 30%. Най-ниската си стойност този показател отбелязва през 2002 г., като през следващите години е налице тенденция за слабо увеличение.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Кога да очакваме пик на грипа: Прогноза от проф. Тодор Кантарджиев
Още: Акушерки купонясваха на чалга с бебета на ръце в болницата в Сливен (ВИДЕО)
Основни причини за отрицателната динамика в броя на медицинските сестри в България през последните 17 години са ниското заплащане, недобрата работна среда, свръхнатоварването, недооценяването от другите медицински специалисти, медиите и обществото, неудовлетворение от работата, липсата на ясно очертана пътека за кариерно развитие.
За преодоляването на тази тенденция са необходими съвместните усилия на държавните институции, на работодателите, на останалите медицински специалисти, на медиите и на обществото като цяло, категоричен е Ананиев.
Целта медицинските сестри да бъдат мотивирани да останат в професията и в страната може да бъде постигната чрез създаване на благоприятни условия за работа и възможности за професионално развитие. Важно е медицинските сестри да получават достойно заплащане за труда си - в тази връзка отново бих искал да отбележа, че компетентността по формирането на работните заплати на работниците и служителите е в правомощията на органите за управление на лечебните и здравните заведения, допълва министър Ананиев в своя отговор.
Още: Сигнал: Отказали помощ на човек с инсулт в Благоевградско?
Още: Отиде си едно от светилата на физикалната медицина и рехабилитация в България (СНИМКА)
Министерството на здравеопазването, в рамките на своите правомощия, е регламентирало минималното възнаграждение на специализантите в системата на здравеопазването именно с цел защита на техните интереси - не по-малко от минималния месечен размер на осигурителния доход за съответната икономическа дейност и квалификационна група професии.