“Имунитетът, създаден от ваксината, заедно с имунитета, създаден от преболедувалите, са факторите на създаването на т. нар. полулационен имунитет или колективен имунитет“. Това каза в предаването "Панорама" по БНТ председателят на Отделение по медицински науки към БАН акад. Богдан Петрунов. По думите му е тревожно, ако страната ни не достигне 60-70% колективен имунитет.
Още: Експерт: Употребата на имуностимулатори без нужда е „отворена врата” към автоимунните заболявания
Още: ПП-ДБ: Министърът да вземе мерки срещу напрежението в болниците
"И ваксината, и преболедуването пазят от бъдеща инфекция, тъй като имунитетът, който се изгражда, той е аналогичен и в никакъв случай не можем да кажем, че имунитетът от ваксината е по-силен от този през боледуването", заяви специалистът. Според него капацитетът на здравната система е достатъчен в момента и болниците няма да се препълнят, но "безспорно има увеличаване на случаите, разпространяват се все повече и повече новите варианти на щамовете, които създават сериозния медицински проблем, и диагностичен, и лечебен".
"Няма съмнение, че ние сме изправени пред една нова вълна на разпространение на инфекцията и аз се надявам, че с по-сериозни имунизационни усилия и възможност да се имунизират все повече българи ще задържим това развитие, но аз лично мисля, че ние по-рано от края на годината няма да видим светлина в тунела", заяви акад. Петрунов. По думите му в България мерките са били най-либерални от държавите в цяла Европа. "Режимът беше много мек, много спокоен и за съжаление не се спазваше на много места, това е също тъжната история", каза Петрунов.
Според него е правилно връщането на учениците в училище. "Това е чудесно решение за мен, защото това иначе е колосален проблем за мен, той не е само здравен, той е социален, икономически", каза акад. Петрунов. Той призова да се спазват елементарните противоепидемични мерки. "Както сме се научили с грипа да живеем, така и с много други инфекциозни болести, трябва и с коронавируса да се научим да живеем - да носим маски, да спазваме разстоянието един от друг, колкото е възможно по-малко социални контакти", каза Петрунов. Според специалиста е било рано да бъдат отварени спортните центрове, моловете и е трябвало тези ограничения да отпаднат на 1 март, когато е предвидено да бъдат отворени и ресторантите.
Още: Здравният министър: НЗОК да каже как ще плати 146 млн. лв. надлимитна дейност на болниците
Още: Лекари: Опитват се да унищожат кардиологичната болница
"Маската не ви предпазва от вируса. Вирусът минава през органичен материал, вирусът е в аерозола, който излъчваме. Маската е един физически щит, който предпазва този аерозол да не попада в нас. При всички положения това намалява вирусния товар, който получаваме. Така че дори най-обикновените маски са нещо полезно", каза акад. Петрунов.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: В България лекари убийци няма, те дават здраве: Д-р Брънзалов за оставките в Сандански
Още: След напускането на десетки медици: БЛС с позиция за случая в Сандански
Според академика две са най-великите неща в медицината – това са ваксините и антибиотиците. "Ако ги нямаше тях, нямаше да сме 7 милиарда никога, вероятно нямаше дори да сме и половината от това", допълни акад. Петрунов. Той отбеляза със съжаление, че има лекари, които не вярват във ваксините.