Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Акад. Богдан Петрунов: Колективният имунитет може да бъде изграден най-рано в края на годината

12 април 2021, 08:46 часа • 7008 прочитания

Още: Заради ниска хигиена: Проверяват детската онкохематология в ИСУЛ

Още: Неврохирургът проф. д-р Зафер Токташ ще консултира безплатно в Пловдив!

Независимо, че хората са имунизирани, трябва да спазват противоепидемичните мерки. Имунитетът, който създава ваксината, е около една година, но ние можем да се заразим през това време и да разпространим инфекцията. Toва заяви имунологът академик Богдан Петрунов в сутрешния блок на БНТ.

Той се надява до по-малко от година да бъдем наясно, че ваксините предпазват от разпространение на заболяването. Препоръката за масовата имунизация е основата на бъдещото ликвидиране на тази епидемия, нищо друго не може да ни спаси, подчерта имунологът.

"Имунизациите спират и намаляват мутациите на вируса", каза още той. 

Още: Още три области в грипна епидемия

Още: Грипна епидемия в три области

Акад. Петрунов не може да каже, че през лятото ще имаме колективен имунитет, но най-рано може да бъде изграден в края на годината. По думите му, не е въпросът за достатъчната информация, а въпросът е каква информация се предоставя и излъчва за ваксините. За съжаление има категория хора между 8-10%, които след двете дози ваксини не изграждат имунитет, посочи акад. Петрунов и допълни, че има около 3.5% от човешката популация хора, които не могат да се разболеят поради факта, че имат много високо ниво на интерферона.

Според него не трябва хората да си определят антителата преди ваксиниране, защото голяма част от тях не са неутрализиращи, а са свидетели. Не бива да се успокояват, ако имат много антитела, защото  най-късно до осмия месец може да няма никакви, предупреди академик Петрунов. 

Той изтъкна, че бременни и кърмещи жени могат да се имунизират, като лично акад. Петрунов смята, че бременните трябва да бъдат по-предпазливи. Не е сериозно да се говори за по-добра ваксина за бременните или не, каза още акад. Петрунов. Автоимунните заболявания не са критерии за ваксинацията, но хората с алергични реакции трябва да се въздържат.

Първата доза на ваксината създава основата на имунизацията, а втората доза е бустер ефектът. Напълно не е достатъчна само едната доза за образуването на антитела и образуване на имунитет, обясни имунологът и увери, че ваксината е ефективна. Според него не е редно да се смесват на два коренно различни ваксини какъв ще бъде резултатът. Препоръката в момента е да се използва само един вид ваксина. „Няма достатъчно данни, за да говорим за смяна на видовете ваксини в имунизационния процес“, категоричен бе акад. Петрунов.

Още: Грипна епидемия във Видин, в сила са временни мерки

Още: Няма основания за Национална грипна епидемия: Говори проф. Ива Христова

Ваксините показват достатъчно голяма ефективност, но при такава голяма имунизация е напълно нормално да има инциденти. Не трябва да бъдем учудени, но рискът да се получат тромби е невероятно голяма разликата, каза още академикът.

Той посочи, че при всички ваксини възникват странични реакции. COVID-19 не е изчезнал, но намалява, отчете акад. Петрунов, според когото естественият ход на една епидемия е да се правят нови ваксини. Задължително ще трябва нови ваксини, за да отговарят на циркулиращите нови варианти на коронавируса, изтъкна той. 

Прочетете още по темата: Акад. Петрунов: Хората с алергии могат да бъдат ваксинирани срещу Covid-19

Акад. Богдан Петрунов е убеден, че ваксината срещу COVID не вреди, но какво прави?

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антон Иванов
Антон Иванов Отговорен редактор
Новините днес