Адвокатът по медицинско право Мария Шаркова заяви, че това, което трябва да направят хората с изтичащи зелени сертификати, е да си поставят бустерната доза. След поставяне на бустерна доза няма да има ограничение на срока на зеления сертификат, увери тя пред БНТ.
По думите на адвокат Шаркова всички, които си поставя бустерна доза ще имат валидни сертификати за пътуване в ЕС. Би било проблем, ако човек иска да си постави бустерна доза и съответната държава не може да осигури такава, посочи тя. Иначе за България срокът на зеления сертификат без бустер е 1 година.
Адвокат Мария Шаркова отбеляза, че може да се пътува със ПСР сертификат или такъв за преболедуване, установен с негативен антигенен тест. Няма да се променят изискванията за страната по отношение на издаването на сертификатите. Другите държави в ЕС се отклоняват от правилата на европейския сертификат що се отнася до различни обекти или услуги, каза адвокат Шаркова.
Според нея в условията на пандемия с тежко натоварване на здравната система, държавата има задължението да осигури живота и здравето на населението. Зеленият сертификат не може да лекува или ограничи разпространението на вируса, но е една мярка, която предпазва от тежко боледуване и претоварване на здравната система, подчерта Шаркова. Ваксинираните се заразяват по-рядко и разпространяват в по-малка степен. Зеленият сертификат е една по-лека възможност от локдауна и затварянето, каза още тя.
Още: Повече от 10 000 нови случая на коронавирус за денонощие, излекуваните са над 5000