"Доброволците не трябва да влизат в отделенията и да имат досег до пациентите, защото това е риск и за тях, и за пациентите". Това каза пред Би Ти Ви адвокат Мария Петрова – специалист по медицинско право, създател на първата кантора по медицинско право у нас.
Още: Експерт: Употребата на имуностимулатори без нужда е „отворена врата” към автоимунните заболявания
Още: ПП-ДБ: Министърът да вземе мерки срещу напрежението в болниците
"Доброволчеството е изключително полезно, но на нас не ни трябват доброволци, които да лекуват и изобщо да имат досег с пациентите", каза още тя. "Дори и студенти по медицина, стажанти-лекари, нямат право да извършват лечебни и диагностични мероприятия. Това, че един кадрови дефицит е бил дълго време неглижиран, не може сега в условията на пандемия да смятаме, че панацеята на това е доброто сърце на хората", обясни адв. Мария Петрова.
По думите й в България има близо 400 болници, с много регистрирани легла, но в тях няма лекари, медицински сестри и персонал, който да обслужва пациентите. "В провинцията има лечебни заведения с болничен характер, в които фиктивно на граждански договор фигурират определени лекари, които не са стъпвали там, не работят и в такава криза няма как да окажат помощ. Този проблем е трупан с години, но новата пандемична обстановка даде нова изява и поле за действие за нормативни промени", уточни тя.
"Основното решение е дългосрочна стратегия, нормативни уредби и ефективен контрол", каза още тя. Тя заяви, че болниците трябва да си оказват колаборация. "Те не са самосиндикални структури, които не са обвързани", предупреди Мария Петрова. "Добре щеше да е в изминалите месеци да се очертаят по-големи стъпки и предпоставки за последващите действия, които да са в полза на обществото", обобщи адвокат Петрова, цитирана от 24 часа.
Още: Здравният министър: НЗОК да каже как ще плати 146 млн. лв. надлимитна дейност на болниците
Още: Лекари: Опитват се да унищожат кардиологичната болница
Тя посочи, че в практиката си се среща със ситуации, при които има „двоен аршин“ при налагането на карантинни мерки. Така, ако близките „на известен човек“ се върнат от чужбина за погребението му, на тях се позволява да пребивават у нас и да си тръгнат без изолация, докато за други обикновените хора това не е възможно.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: В България лекари убийци няма, те дават здраве: Д-р Брънзалов за оставките в Сандански
Още: След напускането на десетки медици: БЛС с позиция за случая в Сандански
Има и други проблеми – като това, че при дете с позитивен тест в училище или детска градина, цели класове и групи минават в изолация, но без родителите на останалите деца да могат да ползват болничен за гледане при пълно спазване на правилата. Възможни са и злоупотреби заради свободната интерпретация на дефиницията за контактно лице.