55% от лекарите у нас са били жертва на агресия

09 септември 2022, 10:32 часа • 1166 | прочитания

55% от лекарите у нас са били жертва на агресия, като всеки втори медик е бил жертва на вербална агресия по време на работа. Това съобщи председателят на Български лекарски съюз (БЛС) д-р Иван Маджаров, цитирайки проучване направено от агенция „Тренд“.

Още: Важна стъпка в битката с човешкия папилома вирус у нас

Още: БЛС: В електронните здравни досиета има информация за алергиите, проблемът е в достъпа

Председателят на БЛС изнесе данни от проучване на Съсловната организация, според което 53% от лекарите в Италия са били жертва на насилие. Оказва се, че ситуацията в близката до нас Турция обаче е много по-сериозна, там почти 90% от заетите в здравния сектор са били жертва на насилие поне един път през кариерата си.

Д-р Маджаров коментира, че агресивното поведение се генерира основно от загриженост за здравословното състояние, дългото чакане, усещането за лошо качество на получените грижи и произтичащото от това неудовлетворение от отношението на медицинския персонал.

“Физическата и вербалната агресия срещу заетите в здравния сектор не само, че поставя в риск живота и здравето на медиците, има отрицателно въздействие върху психологическото и физическото им благосъстояние, но и сериозно засяга и мотивацията им за работа. В резултат на това, насилието неминуемо компрометира качеството на грижите и излага на риск предоставянето на здравна помощ на пациентите”, категоричен беше д-р Маджаров.

Още: Призванието и подигравката с него: Медицински работник в София разкри унизителното си заплащане (СНИМКА)

Още: Безплатни консултации през месец април с водещ турски професор по ортопедия проф. Ерден Ертюрер

Според председателя на БЛС преодоляването на проблема с насилието над лекари минава през подготовка на медиците за поведение при рискова ситуации, както и повишаване на авторитета на съсловието сред обществото.

Справедливите и бързи наказания и постоянното усъвършенстване на правната рамка, която да не създава усещане за безнаказаност у извършителите, също ще намали случаите на агресия. По данни на прокуратурата през 2017 г., регистрираните случаи на агресия у нас са близо 40, а през 2018 г. намаляват на 26. В следващите 2-3 години регистрираните нападения са на половина. Положителната тенденция, обаче, бележи обрат през тази година. По данни на прокуратурата до месец юли, производства за нанесени телесни повреди на медицински специалисти, са образувани срещу 8 лица, а осъдените са 5.

ОЩЕ: Прокуратурата образува дело за нападението срещу млада лекарка в Шумен

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Виолета Иванова
Виолета Иванова Отговорен редактор
Новините днес