Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

5-годишно момченце ще претърпи костно-мозъчна трансплантация в ИСУЛ

19 юни 2024, 12:25 часа • 1142 прочитания

Клиниката по детска клинична хематология и онкология на УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“ подготвя нова костно-мозъчна трансплантация. Тя отново ще бъде автоложна. При нея пациентът получава собствени стволови клетки, които се обработват по определен начин и след това се връщат обратно в тялото.

Още: ПП-ДБ: Министърът да вземе мерки срещу напрежението в болниците

Още: Здравният министър: НЗОК да каже как ще плати 146 млн. лв. надлимитна дейност на болниците

Кой е малкоят пациент?

Става въпрос за момченце, на 5 г. от Ихтиман, с Невробластом (коремен тумор). Малкият пациент днес беше приет в клиниката за подробни изследвания и започване на високодозова химиотерапия, която предшества самата трансплантация. Ако всичко се развива нормално, преливането обратно на специфичните кръвни клетки ще се извърши към края на месеца, обясняват от лечебното заведение.

ОЩЕ: Възобновяват костно-мозъчните трансплантации в ИСУЛ

Костно-мозъчните трансплантации се извършват на няколко етапа. В първия, който вече е преминал успешно, от болното дете се събират собствени клетки, които се „обучават“ по определен начин и след това се замразяват. Целта им е след като бъдат върнати в кръвообращението, те да заместят „болните“ клетки. Преди това, с помощта на високодозовата химиотерапия, ракът се унищожава и се създават условия за функциониране на новите клетки.

Още: Лекари: Опитват се да унищожат кардиологичната болница

Още: В България лекари убийци няма, те дават здраве: Д-р Брънзалов за оставките в Сандански

От клиниката по детска онкохематология на УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“ поясняват, че има събран материал за още две костно-мозъчни трансплатнации, които също предстои да бъдат осъществени.

„Надяваме се през есента да можем да направим и алогенна трансплантация, която е по-сложна и изисква по-продължителна подготовка. Има дете, което се нуждае от нея и вярвам, че ще успеем да му помогнем тук, в България“, оптимист е доц. д-р Боряна Аврамова, която преди няколко месеца оглави Клиниката по детска клинична хематология и онкология на УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“.

Доц. Аврамова обръща внимание че екипът, който осъществява трансплантациите, все още не е напълно окомплектован. Клиниката има нужда от още няколко медицински сестри, които имат важна роля в този процес.

Междувременно от Клиниката по детска клинична хематология и онкология съобщават и друга добра новина: първото дете, което беше подложено на костно-мозъчна трансплантация след подновяването на тази дейност в УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“, се чувства добре. Контролните прегледи показват, че интервенцията е преминала успешно и лекарите са оптимисти за възстановяването му от заболяването.

Още: След смъртта на бебе: 29 лекари в болницата в Сандански напускат

Още: Здравният министър за парите за инвитро: При необходимост тези 2 млн. лв. ще ни бъдат върнати

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Виолета Иванова
Виолета Иванова Отговорен редактор
Новините днес