Общинските болници са във финансов колапс, като поне десет от тях са заплашени от реален фалит до края на годината. След като бъде увеличена минималната заплата от януари, още лечебни заведения ще трябва да затворят врати, защото няма да могат да плащат възнагражденията на персонала си.
Още: Бракували сме ваксини за COVID-19 за над 145 млн. лв.
Още: Над 620 души са потърсили помощ в „Пирогов” в новогодишната нощ
За тревожната картина алармираха заедно работодателите и синдикатите, които поискаха на вчерашното заседание на тристранката правителството да предприеме спешни мерки. Според данните на сдружението на общинските болници към края на октомври около половината от общинските лечебни заведения - 31 - имат задължения за общо 24.5 млн. лв. От тях половината са вече просрочени, а пък здравната каса им дължи за надлимитна дейност още 5 млн. лв. От тях 3.4 млн. лв. са за 2016 г. и 2015 г.
Заплашени от фалит до края на годината са общинските болници в Димитровград, Велинград, Севлиево, Петрич, Тутракан, Омуртаг, Белоградчик и др.
Синдикатите искат болниците да не са търговски дружества, а общините да могат да финансират заплатите на персонала, както и да бъде създаден специален фонд, от който те да получават допълнително пари. "Откъде да дойдат парите", попита най-вече работодателите вицепремиерът Валери Симеонов. "От неизпълнената капиталова програма и от повечето приходи", отговори Димитър Бранков от БСК.
Още: Българка е с малария след почивка в Занзибар
Правителството обаче явно не вижда картината толкова черна. Зам.-министърът на здравеопазването Бойко Пенков успокои, че до затваряне на болници нямало да се стигне, но за някои ще се търси спасение чрез преструктуриране. МЗ прави в момента анализ на всички болници, включително и общинските, който трябва да покаже кое лечебно заведение ще трябва да се преструктурира и как точно. Пенков увери, че за всяка болница ще се подхожда индивидуално заради спецификата на региона, а анализът щял да е готов до десетина дни. На базата на този анализ може да се стигне и до закриване на държавни болници в места, където за населението има алтернатива, каза наскоро здравният министър Кирил Ананиев. Като спешна мярка държавата ще отпусне средства за заплащане на дейностите, които не се поемат от касата, обясни още Пенков.