Свойството на тялото да реагира на температурните промени и на промените в атмосферното налягане се нарича - ставна метеопатия.
Още: Кафява захар - как влияе на кръвната захар и безопасна ли е за диабетици
Още: Кардиолог: Това е най-полезната мазнина за пържене, сваля холестерола
Болки в ставите по-често изпитват хора с анамнеза за заболявания на опорно-двигателния апарат: остеохондроза, артрит, артроза или остеопороза. Болезнените реакции на тялото не трябва да се пренебрегват. Ако се появи дискомфорт при промяна на времето, трябва да се консултирате с лекар, за да предотвратите дегенеративните промени в хрущялната тъкан.
Причини за болката
За да разберете защо ставите на крайниците, гърба и шията реагират при "лошо" време, трябва да знаете, че човешкото тяло съдържа вода (80%). Тя е не само в кръвта и лимфата, но и в синовиалната течност. Това е името на физиологичното вещество, необходимо за смазването на ставите. Ако не е достатъчно, се появява хрускане, болка по време на движение и разрушаване на хрущяла.
Когато времето се промени, атмосферното налягане се променя, което се отразява на вътрешното налягане в човешкото тяло. Кръвопълването на съдовете, които хранят ставите, се променя, появява се подуване, притискат се нервни снопове. Веднага след като тялото свикне с новото състояние, болезнената болка отстъпва.
Още: Тези два симптома в устата издават висок холестерол
Още: Лекар: Всички го пием, но това хапче е отрова за черния дроб
Това е най-добрата закуска за здрави стави
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Каква е разликата между грип и вирусна инфекция
Още: 12 ефективни домашни средства, които мигновено ще облекчат болката в стомаха
Но екзацербациите при влажно дъждовно време не се случват при всички. Фактори, влияещи върху влошаването на състоянието:
- затлъстяване - по-често „усуква“ коленете при повишено натоварване;
- недохранване или небалансирана диета - поради липса на хранителни вещества се нарушават метаболитните процеси на клетъчно ниво, хрущялната тъкан става по-тънка;
- плоски крака, вродени анатомични патологии на коленните и тазовите стави - неправилно разпределение на натоварването;
- повишена активност или, обратно, заседнала работа - напрежение на мускулите и ставите.
Метеорологичната зависимост се влошава, ако има анамнеза за лумбална или цервикална остеохондроза, ревматоиден артрит, артроза, артрит, подагра.
Дяволски нокът – дяволски добър за стави!
Още: 13 храни, които ще ви спасят от зимните болести: Открийте богатството на цинка
Народни методи
За облекчаване на обострянията лечителите съветват да се използвате домашни методи:
Тинктура от кедрови ядки
Черупката се калцинира в тиган, изсипва се в бутилка водка, запълвайки една четвърт. Вливайте в продължение на 3 седмици на тъмно при стайна температура, като се разклаща два пъти на ден. Прецежда се, прибира се в хладилник.
Схема на приложение: 3 капки на 2-ия ден, 5 на третия и увеличете дозата до 22 капки. Намалете дозата в същата последователност. Курсът на лечение се повтаря след 3 дни.
Тинктура от дафинови листа.
10-12 дафинови листа се заливат с вряла вода, 900 ml, да престои за една нощ в термос. Прецежда се, прибира се в хладилник. Пийте отварата в продължение на 3 дни.
Компрес от настърган хрян или задушени листа от бреза.
Нанесете върху засегнатата става за 2-3 часа.
Ябълков оцет.
Може да се остави за една нощ.
Когато използвате домашни средства под формата на смеси, трябва да се консултирате с Вашия лекар. Народните средства не винаги се комбинират с фармацевтични продукти.
Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.