Кое вино е по-вероятно да причини сутрешен махмурлук - червеното или бялото. Химици от Калифорнийския университет в Дейвис решиха да разберат кое вино причинява по-слаб махмурлук - червеното или бялото. И бялото вино печели в случая.
Защо бялото вино причинява по-слаб махмурлук?
Учени разкриха кои вещества в червените сортове водят до главоболие и други неприятни последици на следващата сутрин. Оказа се, че червените вина съдържат много кверцетин, който влияе върху способността на организма да преработва правилно алкохола.
„Кверцетинът е фенолно съединение, намиращо се в люспите на гроздето. В червените вина има много повече кверцетин, отколкото в белите вина, тъй като ципите на червеното грозде остават в процеса на ферментация по-дълго от люспите на бялото грозде“, обясняват Андрю Уотърхаус и Апрамита Деви пред The Conversation.
Лекар: Вино - как влияе на пикочната киселина
Обработката на алкохола в организма протича на два етапа. Първо, етанолът се превръща в ацеталдехид. След това ензимът ALDH (алкохол дехидрогеназа) превръща ацеталдехида в ацетат.
При някои хора след пиене на алкохол кожата се зачервява, кръвта нахлува в главата и се появява главоболие. Това означава, че вторият етап на обработка на алкохола е по-бавен и ензимът ALDH не е много ефективен при тези хора. В резултат на това в тялото се натрупва ацеталдехид, доста токсично съединение, свързано с махмурлука.
Междувременно вече познатият ни кверцетин допълнително потиска ензима ALDH, забавяйки метаболизма на алкохола. Това води до главоболие и други неприятни последици. Освен това под въздействието на кверцетин в тялото се образува още повече ацеталдехид.
Може ли виното да свали кръвното и холестерола - отговор от лекар
„Когато тялото ви абсорбира кверцетин от храна или вино, по-голямата част от него се превръща в глюкуронид от черния дроб, за да го изчисти бързо от тялото. Нашите ензимни тестове показват, че кверцетин глюкуронидът пречи на метаболизма на алкохола в организма. Това прекъсване означава, че циркулира допълнителен ацеталдехид, причинявайки възпаление и главоболие“, казват авторите на проучването.
По време на своите експерименти химиците стигнаха до неочаквано заключение: скъпите червени вина могат да причинят по-тежък махмурлук от техните бюджетни аналози.
„Гроздето, изложено на слънце, произвежда повече кверцетин. Въпреки това, много евтини червени вина се правят от грозде, което получава по-малко слънчева светлина, казват авторите на изследването.
„Така че, ако сте готови да поемете риска, потърсете евтино, по-леко червено вино“, съветват учените.
Сред другите напитки, които причиняват силен махмурлук, експертите посочват алкохолни коктейли с добавена захар и сиропи, както и водка, уиски и алкохол, разреден с енергийни напитки.
Вярно ли е, че виното удължава живота - отговор от лекар
Ползи от червеното вино
Полезните свойства на червеното вино се определят от начина на неговото производство. Плодовете са ферментирали изцяло заедно с кората и семките, като се запазват полезните им свойства. Във виното се съдържат следните полезни микроелементи:
Калий. Необходим за нормалното свиване на червените мускулни влакна. Консумацията му може да намали риска от инсулт, остеопороза и камъни в бъбреците.
Фосфор. Регулира усвояването на калций и витамин D в организма, грижи се за здравето на костите. Участва в производството на енергия, регулирането на хормоните и подпомага мозъчната функция.
Ето какъв алкохол не вреди да се пие при диабет
Холин. Необходим за нормалното развитие на мозъка. Помага за подобряване на паметта и обмена на информация между мозъчните клетки.
Желязо. Подпомага проникването на кислород в червените кръвни клетки и транспортирането му до всички части на тялото.
Магнезий. Подпомага развитието, растежа и поддържането на здравината на костите. Може да предпази човек от коронарна болест на сърцето, при която плаките се натрупват в артериите и ги стесняват, ограничавайки кръвоснабдяването на сърцето.
Лекар: Могат ли хората с диабет да пият вино и как влияе на кръвната захар
Ресвератролът е антиоксидант, който предпазва клетките от увреждане. Става по-концентриран по време на ферментацията. В червеното вино го има повече (0,2-5,8 mg/l), отколкото в бялото. Подпомага здравето на сърцето, предпазва от рак, забавя стареенето.
За да се осигури положителен ефект от червеното вино, мъжете се препоръчват да пият не повече от 250 ml на ден, а жените - 125 ml. Консумацията на здравословни ястия със сухо червено вино в умерени количества, може да подобри здравето на тялото и храносмилателната система.
Защо хитрите домакини оставят чаша вино вечер в кухнята?
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!