Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Алкохол - наистина ли сваля кръвното (ето какво разкри лекар)

13 септември 2023, 13:28 часа

На алкохола обикновено се приписват чудотворни ефекти: той понижава кръвното налягане, помага да заспите, подобрява настроението ви, затопля ви и дори е полезен за вашето здраве, ако пиете в умерени количества - чаша или две. Наистина ли е така? Отговор на този въпрос дава руският професор д-р Оксана Драпкина. Според експерта това е един от митовете, свързан с консумацията на алкохолни напитки.

Алкохолът и влиянието му върху кръвното

Лекарят допълва, че няма безопасна доза алкохолни напитки и това е доказано.

"В крайна сметка всяка алкохолна напитка е отрова и не може да бъде безвреден. Консумацията му наистина разширява временно кръвоносните съдове, но това е само временно. В същото време сърдечната честота се увеличава, което добавя стрес към сърцето и кръвоносните съдове“, обяснява проф. Оксана Драпкина.

Гастроентеролог разкри как алкохолът влияе на червата

"Тогава директният токсичен ефект на алкохолните напитки рязко повишава кръвното налягане. Промените в налягането не са от полза дори за здрав човек, а за човек с хипертония могат да представляват сериозна опасност. Вазодилатацията на кръвоносните съдове в кожата, причинена от алкохолни питиета, всъщност създава усещането за горещи вълни“, казва терапевтът. Но в същото време преносът на топлина се увеличава и тялото губи топлина много по-бързо. Човек може да изпадне в хипотермия много бързо и дори да не го забележи”, допълва експертът.

По отношение на твърденията, че алкохолните напитки подобряват настроението, лекарят споделя, че те потиска функционирането на централната нервна система.

„Приемането на малка доза временно повишава нивата на допамин и серотонин, което води до чувство на релаксация и еуфория“, казва експертът. „Но ако продължите да пиете, настъпва сънливост, говорът и координацията се нарушават и човек заспива. Многократната консумация на спиртни напитки води до привикване на тялото към производството на хормони. Без стимулация се появяват депресия и тревожност и е необходимо увеличаване на дозата, за да се премахнат тези симптоми", казва лекарят.

Oще: Лекар разкри какво се случва с кръвното, ако пиете малко алкохол

Важно: Информацията е предоставена за справочни цели. Консултирайте се със специалист относно противопоказанията и страничните ефекти и в никакъв случай не се самолекувайте. При първите признаци на заболяване се консултирайте с лекар.

 

 

Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес