В период, в който войната в Украйна навлиза в нова фаза на ескалация, дискусиите за изпращане на западни войски и частни отбранителни компании на украинска територия отново са в действие. Това съобщи френското издание Le Monde, позовавайки се на свои източници.
Още: България и Северна Македония през 2024 г.: Нищо за македонските българи
Още: Отнемат лекарските права на заподозрения за кървавата баня в Магдебург
Става въпрос за "чувствителни, предимно класифицирани" дебати, както ги описва авторитетният вестник. Те пак са налице заради перспективата за евентуално американско оттегляне от подкрепата за Киев след встъпването в длъжност на Доналд Тръмп като президент на САЩ на 20 януари 2025 г.
Стармър и Макрон водят дискусиите
Дебатът за изпращане на сухопътни западни войски в Украйна започна през февруари тази година, когато Еманюел Макрон не изключи възможността по време на срещата между съюзниците на Киев в Париж. Думите му предизвикаха силна опозиция от някои европейски държави, начело с Германия. Редица натовски страни обявиха, че няма да пращат свои военни на украинска територия, макар френският президент да имаше предвид инструктори и други помощници, а не войници за реални бойни сражения.
Още: Ефект или дефект: Макрон е ядосал САЩ с думите за западни военни в Украйна
Още: Атака с дронове удари жп линия и спря влакове във Воронежка област (ВИДЕО)
Още: Черна гора екстрадира криптопредприемач в САЩ
Впоследствие дискусията затихна, но "този сценарий не беше погребан", пише Le Monde. По тяхна информация той дори е набрал сила през последните седмици благодарение на посещението във Франция на британския министър-председател Киър Стармър. Той беше в страната на 11 ноември: Макрон и Стармър ще се опитат за последен път да убедят Байдън да разреши ракетни удари Storm Shadow в Русия.
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Над 150 000 са мигрантите, дошли във Великобритания през Ламанша от 2018 г. до сега
"Между Обединеното кралство и Франция се водят разговори за сътрудничество в областта на отбраната, по-специално с цел създаване на ядро от съюзници в Европа, съсредоточено върху Украйна и по-широката европейска сигурност“, казва пред изданието британски военен източник.
Снимка: Getty Images
Още: Арестуваният руски танкер във Финландия имал шпионска апаратура
Още: Турция разреши на съпартийците на Йоджалан да го видят в затвора
„Не поставяйте червени линии“
Това е в съответствие с коментарите, направени от френския министър на външните работи Жан-Ноел Баро по време на посещението му в Лондон на 22 ноември. В интервю за BBC той призова западните съюзници „да не поставят и изразяват червени линии“ по отношение на подкрепата си за Украйна.
Запитан за възможността за изпращане на френски войски на място, той заяви: „Не изключваме нито един вариант“.
Русия разчита на севернокорейски военни, които помагат на диктатора Владимир Путин да си върне окупираните от украинските сили части на Курска област. Според южнокорейското разузнаване и Пентагона Пхенян е пратил в Руската федерация най-малко 10 000 войници за обучение и постепенно разгръщане в бойните действия.
Още: Русия се е отблагодарила на Пхенян с противовъздушни ракети и милион барела петрол
Припомняме, че до ескалация във войната в Украйна се стигна, след като Русия промени ядрената си доктрина в отговор на първите украински удари със западни далекобойни ракети по военни обекти на руска територия. Впоследствие силите на Путин поразиха Днипро с хиперзвукова балистична ракета "Орешник" - най-новото оръжие, което Москва използва във войната и за което твърди, че Западът няма противодействие.
Още: САТЕЛИТНИ СНИМКИ: Новата ракета на Путин не е уцелила обявената от него цел