Министерството на здравеопазването препоръча водата в Хасково да не се използва за пиене и готвене.
Въпреки незначителния здравен риск, като превантивна мярка за населението, междуведомствената работна група на Министерството на здравеопазването, Министерството на околната среда и водите и Министерството нарегиоалното развитие и благоустройството препоръчва водата от централното водоснабдяване в Хасково да не се използва за питейни цели, а само за хигиенни – къпане и миене.
Припомняме, че на нарочна пресконференция вчера, 12 април, служебният здравен министър Илко Семерджиев на няколко пъти обяви, че риск за здравето на хората в града няма. Според информация на bTV в близост до затворените кладенци, в които беше открит радиоактивният материал, е имало уранови мини (които са били в експлоатация от 1977 г. до 1990 година) и се предполага, че именно оттам е дошло замърсяването. Вчера обаче зам.-регионалният министър Валентина Върбева уточни, че става дума за естествен уран.
Регионалната здравна инспекция в Хасково продължава тестовете на питейната вода в града.
Според предварителните резултати на пробите, извършени в лабораториите на Националния център по радиобиология и радиационна защита и Изпълнителната агенция по околна среда, продължава да се отчита несъответствие в допустимите нива на уран.
Междувременно прокуратурата започна разследване има ли виновно забавяне на информацията за наднормено съдържание на уран – при това с половин година, както и защо мерки се вземат чак сега.
Проверката трябва да приключи до 20 дни.
Следващата седмица ще са ясни резултатите и от новите изследвания на замърсената вода.