Кметът на община Димитровград Иво Димов изпрати протестни писма до Министъра на регионалното развитие и благоустройството, Комисията по регионална политика, благоустройството и местно самоуправление в Народното събрание и Ръководството на Националното сдружение на общините в Република България, в които иска преразглеждане на процедурата за разгледане и одобрение на блоковете за енергийно обновяване.
Причината - Община Димитровград има одобрени само 2 от общо 59 проектни предложения за сгради ЕПЖС и тухлено строителство по процедура "Подкрепа за устойчиво енергийно обновяване на жилищния сграден фонд - Етап I", като останалите са оставени на изчакване в резервния списък, като впоследствие собствениците ще трябва да дофинсират дейностите с 20%.
Още: Смолян: Ние сме като братчетата на Гаврош, държавата да ни покрие 20-те процента за саниране
В писмата се казва:
"Във връзка с горепосочената процедура Община Димитровград е одобрена за финансиране само на две сгради на обща стойност 2 052 523,05 лв., като максималният предвиден за нас бюджет е 30 000 000,00 лв. Община Димитровград е подала 59 проектни предложения за сгради ЕПЖС и тухлено строителство.
Много от енергийните одитори твърдят, че в докладите за енергийно обследване данните не са реални, фалшифицирани са, за да се получи по-голямо спестяване на вредни емисии и от там се вдигат точките на някои от кандидатите за саниране. Също така, се буди съмнение, че в някои от докладите се предвижда панелна сграда след саниране да достигне енергийна ефективност Клас А, което е практически невъзможно.
Също така спазени ли са чл.89 и чл.90 от Закона за енергийната ефективност, а именно: „Изпълнителният директор на агенцията упражнява контрол върху дейността на: проверка за валидността на входящите данни за сградата, използвани за издаване на сертификата за енергийни характеристики, както и на посочените в сертификата резултати.“
Още: Димитровград е част от международна изследователска мрежа на Новите градове в Европа
Така направеното класиране дава съмнения за манипулации в енергийните обследвания и предизвика единствено усещане за несправедливо наказание за хората, които вложиха лични средства и усилия с надежда за обновяване на домовете им.
В тази връзка, моля да бъде извършена независима проверка от Камарата на енергийните одитори в Република България на всички подадени енергийни доклади и сертификати към тях по горепосочената процедура", пише още в писмата.
Междувременно недоволство от решението на МРРБ изразяват и от други общини в страната, които също възнамеряват да го оспорват. Сред тях са Стара Загора, Бургас и Смолян и други.
Още: Кметът на Димитровград за МОЧА: Паметник на разединението, не го искам в града