В УМБАЛ „Лозенец“ направиха уникална животоспасяваща операция.
Още: "Благодаря, България": Мило македонско писмо заради Кочани се появи в посолството ни в Осло (СНИМКА)
Още: Млад български учен откри нова планета. По-тежка "сестра" на Земята и с вероятност да поддържа живот
Пациент с инициали Д.Д. е постъпил в болницата със силни коремни болки, продължаващи няколко седмици. След извършено образно изследване е установено, че той страда от рядка висцерална аневризма на мезентериалната артерия – състояние, което засяга между 0,1% и 2% от населението. Този вид аневризми са с висок риск от руптура, която води до 90% смъртност.
Според световните медицински препоръки всяка мезентериална аневризма подлежи на лечение, независимо от размера й. Златният стандарт в лечението на такива аневризми е ендоваскуларният подход, който включва използването на покрити стентове и транскатетърна емболизация.
Още: Лекари спасиха отрязан крак на мъж с уникална операция
Още: Със сърце от Румъния: Българин получи втори шанс за живот
Още: С благотворителен концерт в памет на 14-годишния Вальо Плевен постави начало на кампания
Снимка: УМБАЛ "Лозенец"
Още: Шофьор на градския транспорт в София замести Баба Марта (СНИМКА)
Още: Показват благотворителният филм "Нищо не може да те спре"
Уникална комбинация от техники
В случая на пациент Д.Д. екипът на клиниката по съдова хирургия към УМБАЛ „Лозенец“ прилага уникална комбинация от две комплексни техники - модифицирана от лекаря ендопротеза (PMEG) и “chimney” техника. Сложната операция продължава 3 часа и е ръководена от началника на клиниката - д-р Асен Тодоров, с подкрепата на неговия екип, включващ д-р Маргарет Димова, д-р Кристина Каращранова и д-р Стефан Манасиев.
Анестезиологичният екип, воден от д-р Николай Увалиев (началник на клиниката по анестезиология и реанимация) и д-р Лилия Петрова, също имат ключова роля в успешното провеждане на хирургичната интервенция.
Още: Първата чернодробна трансплантация за тази година във ВМА спаси 54-годинша жена
Още: За втори път в България: Още един българин с две изкуствени сърца
Пациентът е раздвижен и изведен от реанимация още на първия ден след операцията, като е в добро общо състояние без коремни болки, съобщиха от болницата.
Още: Уникална операция на ръка извършиха лекари в УМБАЛ - Плевен