"Един от най-старите обитавани без прекъсване градове, Пловдив, разположен на бреговете на река Марица, е бил през различните времена неолитно селище, тракийско средище и римски културен и икономически център, допълнен с блестящ театър.
Жителите на Пловдив се гордеят с историята на града си. Докато се разхожда към местата за вечеря или питие, човек може да мине покрай останките на римски акведукт и амфитеатър. Ако търсите белег за римското великолепие на изток от туристическите тълпи в Италия, ще постъпите правилно, ако дойдете тук.
Мраморни стъпала водят към античния театър, който е едно от най-добре запазените свидетелства за блясъка на Древния Рим. Издигнат в 98 г. от н. е., той представлява най-голямата туристическа атракция на града. Повечето от посетителите му са българи, които се интересуват от историческото си наследство. Там може да се докосне почти всичко, както това е било достъпно за древните актьори и зрители.
Театърът е бил културното гнездо на стария Пловдив, но изкуството и днес движи града. В града има над 40 галерии, повечето от които показват класически или съвременни български творци, които относително рядко биват излагани в световните зали. "Гранд дамата" на сцената на изкуството е "Пловдивска градска художествена галерия", намираща се в Стария град, в сграда с богата история, заобиколена от градини.
Традиционно това е място, което създава артисти, тук те идват да живеят и работят - каза директорът на галерията Красимир Линков - Това е кръстопът между Севера, Юга, Изтока и Запада. В миналото твърде много хора са идвали тук по най-различни причини. Тук етническите групи са и винаги са били много толерантни една към друга, така че мястото е страхотно за развитие на изкуството.
Централната улица на града е обновена преди 3 години и е построена над стара римска улица. Част от руините са възстановени и леснодостъпни."
Още: Седмична прогноза за времето за 23-29 декември 2024 г.
Редактор: Десислава Ушатова