Малка и мобилна метеорологична станция, робот с автономно управление, заобикалящ препятствия, и метод за изследване на почвата са сред отличените проекти в конкурса "Млади изобретатели“. За трета поредна година фондация „Миню Балкански“ със съдействието на Българска стопанска камара (БСК) организира конкурса.
Ученици от цялата страна участват в състезанието, а проектите им са оценявани от жури, съставено от представители на бизнеса, научните среди и изявени учители. В състава на журито тази година участва проф. Балкански, проф. Сава Гроздев и Теодосий Теодосиев - единственият учител в България, награден с почетен диплом от Народното събрание на РБ и приза „Мъж на годината" за 2014 г.
Един от победителите, заел второ място в конкурса, е Константин Димитров. Той ученик в град Полски Тръмбеш в 11-ти клас в СОУ „Цанко Церковски“ с ръководител инж. Димитрнка Атанасова, учител по информатика и ИТ. Константин е разработил малка и мобилна метеорологична станция, която може да бъде поставена и да работи навсякъде. Разполага със сензори за температура, влажност, скорост и посока на вятъра. Прототипът се използва за управление на агро-технологичния процес във фамилна оранжерия на семейството на ученика.
„Идеята ми хрумна, когато се наложи да следим състоянието на въздуха и почвата в оранжерията. Това го направихме реално тази година. Проектът може да намери приложение навсякъде в земеделието", каза Константин.
За Actualno.com младият талант заяви, че смята да се занимава с електроинженерство и роботика. Все още няма план дали това ще стане тук в страната или в чужбина, но все пак предпочита някъде извън България. Това е първият конкурс, в който той взима участие.
"Тъй като нямаше много информация за някои от сензорите се наложи сам да напиша някои от алгоритмите“, допълни още ученикът и сподели, че следващите проекти, към които ще се насочи ще са част от технологията, свързана със смарт часовниците.
Второто място си дели с Илиян от Пловдив, който е създал робот с автономно управление, заобикалящ препятствия. В момента той учи в Германия в ТУ в Дармщат.
Третото място е за учениците от Кюстендил – Денислав Кирилов, Мелани Ефтимова и Даниел Велинов. Темата на техния проект е използване на флуоресцентна светлина при микроскопските изследвания на антропогенни микродетрити в почви и седименти. С помощта на предложения метод са изследвани в почвата у седимента от коритото на р. Банщица, преминаваща през Кюстендил. Ипробването е извършено декември миналата година.
Първенците в конкурса са участвали с 3 проекта, като два от тях вече са работещи. Димитър Рангелов и Стефан Рачев са изобретили брояч на капачки за контрол при производството на плодови напитки. Той вече се използва в цех в град Перник от юли 2015 г. Именно и това е донесло наградата на учениците от СПГЕ „Джон Атанасов“.
Другият проект, който също е работещ е автоматична регулируема система. Използва се в управление на продължителността на учебните часове и междучасия. Внедрена е в гимназията на момчетата и работи без проблем от февруари.
Относно бъдещите си проекти младите таланти споделиха, че работят върху машина за предотвратяване на ПТП и за улесняване на пътната обстановка.
Наградите на учениците бяха връчени от проф. Балкански, който им пожела да не престават да са иновативни и да се занимават с това, което правят и в момента.
Целта на конкурса "Млади изобретатели" е да възроди интереса на младите хора към природните науки, като им покаже защо те са интересни, перспективни и отличен избор за професионална реализация в динамично развиващата се ера на високите технологии и интензивната комуникация.