9 800 лева ще струва преместването на паметника на цар Самуил в Кресна, предаде БГНЕС.
Още: До 40 см сняг на 7 и 8 април: Почти цяла България ще бъде покрита със снежна покривка
Още: Ето кога изплащат пенсиите и великденските добавки за април
Тази седмица стана ясно, че правителството отпусна над 590 000 лева за отбелязване на 1000-годишнината от смъртта на българския цар Самуил, управлявал от 997 година до 6 октомври 1014 г.
С парите ще разполагат Българската академия на науките и Министерството на отбраната. Те ще бъдат организатори на събитията, включени в програмата за отбелязване на годишнината.
Около 9800 лева ще струва преместването на паметника на владетеля, който се намира на входа на закритото военно поделение в Кресна, в центъра на града.
Още: Ще има ли криза с водата през лятото? Прогнозата на доц. Илиан Господинов от НИМХ
Още: Времето утре - 4 април 2025 г. И през почивните дни
В програмата са включени 18 прояви през тази година, между които международна научна конференция, изложби, концерт, издаване на юбилейни книги.
Паметникът на владетеля, починал в град Преспа, два дни след сърдечния удар, е изоставен от години в Кресна, е издигнат край пътя от Е-79 в посока река Струма. Намира се край оградата на бившето военно поделение в града.
Още: Шест училища от Югозападна България се включват в Panda Labs Schools с подкрепата на Kaufland
Още: Погребват загинало в катастрофа с ТИР 12-годишно момиченце. Бащата с лична кауза
От около 971 г. Самуил управлява България съвместно с тримата си братя, а след смъртта им става действителен владетел, макар че формално царската титла принадлежи първо на пленения от ромеите Борис II, а впоследствие на Роман. През 997 година цар Роман умира и Самуил става едноличен владетел в едни от най-трудните времена в българската история.
В продължение на десетилетия той успява да удържи атаките на византийския император Василий Втори и дори му нанася сериозни поражения. Непрестанните борби за надмощие с Византия продължават през цялото му царуване.
Цар Самуил умира на 6 октомври 1014 година, вероятно от сърдечен удар, който получава при вида на войниците си, ослепени след битката при петричкото село Ключ, която Самуил губи на 29 юли 1014 година. След преждевременната смърт на царя, България не успява да издържи дълго на военния натиск на византийците. Четири години по-късно идва и краят на Първото българско царство.
Още: Кратка априлска зима: Прогнозата на Анастасия Кирилова
Още: В рамките само на 20 минути: Две земетресения отчетени у нас