Шестима ученици бяха наградени на финала на първия фестивал за творчество и иновации „Идеите, които променят света“, съобщават от пресцентъра на Министерството на образованието и науката.
Още: SOS Детски селища България направи невъзможното, за да събере двама братя
Още: Радостна вест: Увеличил се е броят на щъркелите у нас в сравнение с преди 10 години (СНИМКИ)
Божидар Генчев, четвъртокласник от 97 СОУ „Братя Миладинови“ в София, бе удостоен с отличие за оригиналност, за своя иновативен начин на преподаване по компютърно моделиране – от ученик на съученици.
Георги Ангушев от 199 ОУ „Св. Ап. Йоан Богослов“ в София получи грамота за значимост и приложимост, за своето представяне на науката трибология.
Още: Над 500 български фирми кандидатстваха за разработване на иновации
Още: За седма поредна година доброволци почистват Южното Черноморие
Още: Младежи събраха над 5 тона храна за самотни възрастни хора в Северозапада (СНИМКИ)
Живко Зидаров от ЧЕУ „Леонардо да Винчи“ в Добрич взе награда за най-добра визуализация за авторския си виеоматериал на тема „Как синият светодиод промени света“.
Ярослав Басков от МГ „д-р Петър Берон“ във Варна бе отличен за „Най-добра разработка на прототип“ за разработвания от него „многофункционален робот-вседеход-амфибия за измерване, наблюдение и почистване „АННА“.
Още: Купена със средства от капачки: Варна с втора детска линейка
Кристиян Петров от ППМГ „Никола Обрешков“ в Казанлък бе награден за значимост и приложимост на проекта за култивиране на цианобактерии суперхрани.
Георги Стойчев от Американския колеж в София получи грамота за работа в екип.
Още: Четирима души получиха втори щанс за живот след донорска ситуация във Варна
Още: Със сложна операция: Лекари от ИСУЛ спасиха жена с рак на сливицата
Фестивал за творчество и иновации „Идеите, които променят света“ бе организиран съвместно от Националния университетски център за творчество и иновации към Софийския университет „Св. Климент Охридски“ и фондация „Еврика“.
Ръководител на проекта за фестивала е д-р Цена Желязкова-Стоева, а автори на идеята са проф. Александър Андонов и д-р Мая Митренцева.
Още: Проф. Галин Цоков откри лаборатория за иновации в Стара Загора (СНИМКИ)
Финалният етап на фестивала се проведе във Философския факултет на Софийския университет. Ректорът на университета проф. Георги Вълчев пожела успех на инициативата, която задълбочава връзките между университета и училището.
В събитието участваха също деканът на Философски факултет проф. Соня Карабельова, Григор Цанков, изпълнителен директор на „Еврика“, и проф. Веселин Дафов, директор на НУЦТИ.