За поредна година се проведе пролетно почистване на красивия язовир Пчелина, който се намира близо до село Ковачевци. На 15 май доброволци, членове на екологичните организации Greenpeace България и "За Земята" събраха над 100 чувала с боклуци, които загрозяваха района и влияеха негативно върху флората и фауната. Част от тях, предимно пластмасовите продукти, ще бъдат рециклирани.
Проблемът със замърсяването на околната среда става все по-сериозен, затова трябва да се вземат спешни и адекватни мерки. Както ни споделиха експертите, пластмасата е един от най-основните замърсители. В световен мащаб всяка година се произвеждат над 400 милиона тона пластмасови продукти. Цели 40% от тях се превръщат в боклук след по-малко от месец, а голяма част от тях попадат в природата. Тази постоянно растяща лавина от пластмасови отпадъци причинява сериозни екологични проблеми.
Точно това искат да избегнат доброволците, които се включиха в почистването на живописния язовир Пчелина. Ние разговаряхме с Радослав Александров, един от организаторите на събитието, и Евгения Ташева - експерт по екология от "За Земята". Те ни разказаха повече за основните замърсители на района и как всеки може да предотврати това.
"Хората, разбира се, са най-големият източник на боклуци. Всички дерета в близките села са пълни с боклуци. Местното население явно е свикнало да не използва контейнери, а да изхвърля ненужните си вещи в близката рекичка. От там боклуците попадат в река Струма, която пък носи всичко в язовир Пчелина", категоричен е Радослав.
Евгения пък сподели, че предимно са намерили бутилки от напитки - както стъклени, така и пластмасови. "Бутилката явно владее язовира, за жалост."
Тя ни посъветва и как да бъдем по-екосъобразни, когато сме сред природата: "Вместо да използвате пластмасови изделия за еднократна употреба, просто ги заменете с такива за многократна". Вижте повече в долното видео:
А тези данни относно това колко години са необходими на някои продукти да се разградят трябва да ви накарат да се замислите:
пластмасови сламки - 200 години;
пластмасови чинийки за еднократна употреба - 450 години;
батерии - 100 години;
стъклени бутилки - до 1000 години;
найлонови торбички - 400 години;
пластмасови капачки - между 450 и 1000 години;
пластмасови бутилки - 450 години;
тенекии, автомобилни гуми, чаши от стиропор, кожа - 50 години;
алуминиеви кенчета - около 200 години;
фасове от цигари - 12 години;
хартиени салфетки, хартиени торби, вестници, хартиени кърпи - 1 месец.
Сигурни ли сте, че искате да причините това на планетата ни и да завещаете боклуци на бъдещите поколения? Природата е на всички нас и трябва да се грижим за нея.