Деца от Португалия са превели на своя роден език творби на Йордан Йовков и Дора Габе. Това е станало по време на гостуването им в едно от малкото училища в Добрич, които са изключително активни в работата по европейски проекти, предаде кореспондентът на Радио „Фокус” – Варна.
Още: Със сложна операция: Спасиха мъж с разкъсана аневризма в корема
Още: Нов специализиран женски кардиологичен център с безплатни прегледи през януари
"При посещението си в Дом-паметника „Йордан Йовков“ децата от Португалия са установили, че на техния език няма преводи на големия писател хуманист Йовков“, посочи Весела Панчева , директор на СУ „Димитър Талев“. Така през испански и английски език те са превели откъс от разказ на Певеца на Добруджа. По думите на директора на училището учениците толкова са харесали творбата „По жицата“, че в крайна сметка са превели на португалски език целия разказ, както и стихотворението „Почакай слънце“ на Дора Габе. Тази дейност е била в рамките на съвместен европейски проект за стимулиране на четенето. Съвсем наскоро в училището са гостували представители на страните партньори по най-новия международен проект в действие. Гостите са имали възможност да се запознаят с българския фолклор, да пеят български народни песни и да танцуват български хора. Участниците в това събитие са имали възможност да пеят песни и на другите страни – Хърватия, Полша, Румъния, Италия и Португалия.
"Всичко, което правим с нашите проекти, е да дадем по-голяма широта на нашите ученици, да се съизмерят със своите връстници от Европа, защото имаме над 100 партньорски училища от 2000-та година до ден днешен. Имаме реализирани над 15 международни проекта, което е едно много стабилно и сериозно CV, портфолио, както напоследък се изразяваме. Това е опит, който сме придобили, добри практики, които обменяме с нашите партньори. Те независимо по какъв проект са гостували при нас или наши групи на тях, има какво да научат от нас. За нас това е обратна връзка, оценка за всеотдайния, неуморен труд на моите колеги, които всеки ден изпълват деня с полезни неща", посочи Весела Панчева.