Богдан Богданов от Стара Загора бе обявен за "Живо съкровище" на ЮНЕСКО заради умението си да прави хляб по стара българска рецепта.
Още: До 40 см сняг на 7 и 8 април: Почти цяла България ще бъде покрита със снежна покривка
Още: Ето кога изплащат пенсиите и великденските добавки за април
Майсторът използва древен метод за приготвяне на хляба, като замесва брашно, изворна вода и жива мая. Според него, това умение на българина отдавна е изчезнало. С правенето на хляб Богдан се захванал преди няколко години, когато изоставил работата си на маркетингов специалист и се отдал на хобито си да прави хляб.
Той казва, че решил това, след като разбрал, че традицията на домашно приготвения хляб почти изчезва от страната ни. 32-годишният мъж се заинтересувал как да я възстанови – изчел стотици страници книги, срещнал се с десетки хора, дори практикувал като хлебар във Франция. За направата на хляба майсторът старателно подбира продуктите и сам прави маята.
Казва, че ароматът, структурата и вкусът му са различни от останалите хлябове произведени в заводски условия. Хлябът на Богдан може да издържи близо месец, без да промени вкусовите си качества заради маята, която използва. "Това са млечнокиселите бактерии, които съм захванал от чиста изворна вода с ръжено брашно, така се заквасва, така са го правили и нашите предци и се слага на топло място, а самите бактерии започват да се развиват вътре в тази смес и това се използва за приготвяне на хляба, а не дрожди както са промишлените методи", разказа хлебарят.
Още: Ще има ли криза с водата през лятото? Прогнозата на доц. Илиан Господинов от НИМХ
Още: Времето утре - 4 април 2025 г. И през почивните дни
Богдан Богданов произвежда по около 70 хляба на ден. Мечтата му е да намери стара пещ с огън, за да затвори цикъла за производство на хляб по древна рецепта. Заради умението си, старозагорският майстор бе обявен за "Живо съкровище" на ЮНЕСКО.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Шест училища от Югозападна България се включват в Panda Labs Schools с подкрепата на Kaufland
Още: Погребват загинало в катастрофа с ТИР 12-годишно момиченце. Бащата с лична кауза
Категоричен е, че призът го задължава да предава познания и умения на следващите поколения.