Хирурзи извършиха първата за Великобритания трансплантация на матка, като донор стана сестрата на пациентката, съобщи "Дейли Мейл".
Още: SOS Детски селища България направи невъзможното, за да събере двама братя
Още: Радостна вест: Увеличил се е броят на щъркелите у нас в сравнение с преди 10 години (СНИМКИ)
Според медията процедурата бележи огромен пробив за хиляди британски жени, които иначе биха могли да родят.
40-годишната дарителка, която вече има две деца, направила безкористния подарък на по-малката си сестра. 34-годишната ѝ сестра искала да създаде семейство със съпруга си, но е родена без утроба.
В сложната операция за отстраняване на утробата от донора и нейното имплантиране в бездетната жена се включили два екипа и осем хирурзи, които работели в съседни операционни зали. Трансплантацията отнела общо над 17 часа.
Още: За седма поредна година доброволци почистват Южното Черноморие
Още: Младежи събраха над 5 тона храна за самотни възрастни хора в Северозапада (СНИМКИ)
В екипа, извършил иновативната за Англия операция, е българинът д-р Петър Димитров. Той е родом от Златоград и е анестезиолог, съобщи кметът на общината Мирослав Янчев.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Купена със средства от капачки: Варна с втора детска линейка
Според хирурзите въпреки че операцията е продължила по-дълго от планираното, тя е преминала добре и имплантираната утроба е "напълно функционална".
Твърди се, че 34-годишната жена, получила утробата, е на седмото небе от щастие и е "много, много развълнувана" от перспективата да създаде семейство. Казала на лекарите, че иска да има колкото може повече деца, пише оше "Дейли Мейл".
Въпреки че реципиентката е родена без утроба, тя има яйчници и е произвела свои собствени яйцеклетки, които преди това са били събрани и оплодени чрез инвитро. Сега лекарите се надяват, че един от петте ембриона, които са били замразени в хранилище, да бъде имплантиран тази есен в лондонска клиника за инвитро оплождане.
Още: Четирима души получиха втори щанс за живот след донорска ситуация във Варна
Още: Със сложна операция: Лекари от ИСУЛ спасиха жена с рак на сливицата
Един от хирурзите, ръководили трансплантацията, казал пред Дейли Мейл, че има над 80% шанс за успешна бременност. Всяко нейно бебе ще бъде родено чрез цезарово сечение на 37-та седмица, за да се намали напрежението върху дарената утроба. След това майката има избор да запази утробата за още една бременност или да я отстрани.
Водещи хирурзи на операцията били проф. Ричард Смит - ръководител клиника в благотворителната организация Womb Transplant UK и консултант по гинекологична хирургия в болница Imperial College Healthcare NHS Trust, и Изабел Кирога - консултант по хирургия в Oxford Transplant Centre, част от болниците на университета Оксфорд.
Операциите са били извършени през февруари в болница "Чърчил", част от Oxford University Hospitals NHS Trust, но бяха забулени в тайна – отчасти защото реципиентът, който живее в Англия, иска да остане анонимен и отчасти защото екипът, включващ персонал от пет различни болници, искаха време, за да се уверят, че операцията е успешна.
Още по темата:
Мъж с разкъсване на аортата бе спасен със спешна операция в Националната кардиологична болница
Трима души получиха шанс за живот след нова донорска ситуация
32-годишен мъж в мозъчна смърт даде шанс за живот на четирима души