Българската програма "Отговорният избор", насочена към отговорното потребление и производство, спечели една от петте престижни международни награди на Глобалния договор на ООН (United Nations Global Compact). Отличието беше връчено по време на Годишната среща на Глобалния договор на ООН, провела се в Индия под надслова „Глобалните цели - двигател за местния бизнес“ (Making Global Goals Local Businesses). Отличеният проект е идея и реализация на Българската мрежа на Глобалния договор на ООН (БМГД).
"Програмата адресира ценности, принципи, етика, уважение, самосъзнание, хуманност и социална отговорност. Тя касае изборите, силата и ефекта на тези избори, които правим всеки ден. Помислите само за секунда колко много решения сте взели от сутринта до момента. В свят на 7.5 милиарда души е лесно да си кажем, „Нищо не зависи от мен“. Но това не е вярно. Всяка мисъл, дума и действие имат значение", заяви в речта си при получаване на наградата Дарина Георгиева, изпълнителен директор на БМ ГД ООН в Делхи, Индия.
За проекта
„Отговорният избор“ е създаден от компании-членки на БМГД ООН през 2015 г. Той бе отличен в категорията „Целите за устойчиво развитие – платформа за партньорства и колективни действия“ с гласовете на всички локални мрежи. Българската програма спечели в конкуренция измежду измежду проекти и инициативи на над 75 мрежи по света, като някои от тях участваха с повече от един проект. Победители в останалите категории са Франция, Гърция, Виетнам и Кения.
„Отговорният избор“e част от Стратегическия план „2015 +“ на БМГД ООН за работа по Целите на ООН за устойчиво развитие. С неговата реализация Мрежата се стреми да покаже, че в своето ежедневие всеки от нас гласува за един или друг производител, като купува неговия продукт и го насърчава и по този начин влияе и пренарежда пазара. Тръгвайки от осъзнаването на отговорността и правата им като потребители, проектът цели да постави гражданите в активна позиция като изгради в тях самочувствието, че ежедневните им постъпки и избори имат значение.
Програмата „Отговорният избор“ се състои от модули за вътрешнофирмени обучения. Както всяка колективна програма на Българската мрежа, в следващ етап тя ще се отвори и за директно влияние върху обществото - специално разработени по поръчка на Мрежата материали ще бъдат използвани за обучение в училищата и разпространени в социалните мрежи.
Останалите победители
В петте категории бяха излъчени по един победител. Това са:
- Мобилизирай движение (Mobilizing a Movement) – Франция
- Мрежата като платформа за диалог за политики, основани на Целите за устойчиво развитие (Network as a platform for SDG policy-dialogue) – Гърция
- Наставничествона връстници и изграждане на роли (Peer Mentorship and Role-modelling) – Кения
- Иновации – Виетнам с кампанията „Посрещни Целите за устойчиво развитие“