В месеца на Натура 2000 идва добрата новина – отдавна изчезналият в небето над Сливен вид отново гнезди по скалите над града!
Още: Събраха над 9300 лева за ремонт на църква с уникална архитектура
Още: "Ръка за майка ми" - кампания в подкрепа на самотни майки и техните деца
Зелени Балкани доказаха загнездването на вида като документираха двойка с излюпено малко. В близост до успешната двойка има още една, която си е избрала гнездова ниша, но или не се е размножавала тази година или суровите пролетни снегове са провалили гнезденето й. В друга част на парка има наблюдавани други 2 сформирани двойки, харесали си скални площадки, но все още не са пристъпили към размножаване. Така общата численост се оценява на 4 двойки, заели територията на парка към момента.
Предвестник на загнездването беше регистрираната още миналата година привързаност към територията на парка на група птици, които я посещаваха независимо от наличието или отсъствието на храна на площадката за подхранване. В началото на тази година това поведение беше потвърдено с установяването на 2 места за нощувки, приютяващи до 17 птици.
Този резултат бе постигнат 10 години след началото на реинтродукцията на вида на територията на Природен парк „Сините камъни“ ("Възстановяване на популациите на едрите европейски лешояди в България” LIFE08 NAT/BG/000278), което още веднъж доказва неимоверните човешки и финансови усилия, които коства завръщането на изчезнали видове. Ето защо, трябва да полагаме максимум усилия за опазване на все още неизчезналите.
Още: В Димитровград: 96-годишна дари 100 000 лв. за детско отделение на болницата
Още: "Благодаря, България": Мило македонско писмо заради Кочани се появи в посолството ни в Осло (СНИМКА)
Предстои съвместо с оторизираните институциии и любители на природата – туристи, алпинисти, въздушни спортове да бъдат набелязани мерки за съхраняване на гнездовищата и нощувките на вида.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Млад български учен откри нова планета. По-тежка "сестра" на Земята и с вероятност да поддържа живот
Още: Със сърце от Румъния: Българин получи втори шанс за живот
Откриването точното местоположение на гнездящата двойка стана възможно благодарение на Ивайло Клисуров – управител на СЦДЖ при Зелени Балкани и любезно предоставеният за целта дрон от проект „Живот за Поморийската лагуна LIFE19 NAT/BG/000804 “, за което искрено им благодарим.
Благодарим на служителите на Зелени Балкани, които неуморно се трудиха всички тези години! Благодарим на стотиците доброволци и дарители, включително фермите и животновъдите от района даряващи храна за подхранване на птиците, които неотлъчно ни подкрепяха, но не посочваме поименно за да не пропуснем някого!
Благодарим на Дирекцията на Природен парк „Сините камъни“, които всячески са подпомагали и участвали във възстановяването на вида.
Още: С благотворителен концерт в памет на 14-годишния Вальо Плевен постави начало на кампания
Още: Шофьор на градския транспорт в София замести Баба Марта (СНИМКА)
Благодарим на всички институции, които според правомощията са съдействали в изпълнението на нашите дейности: БАБХ Сливен, ЮИДП по горите, Държавно горско стопанство Сливен, ЕР ЮГ EVN, Община Сливен, Областна администрация Сливен, РИОСВ Стара Загора, ИАГв МЗХГ, МОСВ.
Ако искате и вие да допринесете за завръщането на тези редки птици с ключова роля в екосистемите - можете да дарите средства на:
BG 53 BPBI 8170 1603 3795 30, в лева
BG 89 BPBI 8170 1605 3232 47, в евро
Юробанк България АД (Пощенска банка), SWIFT: BPBIBGSF.