Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Знаете ли кога се берат ябълките?

27 август 2022, 12:06 часа

Понеже различните сортове и видове ябълки узряват по различно време, а климатът по принцип е променлив, ранната есен е почти винаги подходящ сезон за обиране на ябълките. В повечето райони с умерен климат ранните сортове са готови за бране от края на месец август до средата на септември.

Още: Това е най-добрият сорт домати - устойчив е на болести и вредители

Още: Картофите няма да покълнат цяла зима, ако сложите този плод до тях

Когато са узрели за прибиране, ябълките лесно се отделят от дървото. За да проверите това, вземете ябълка в ръка, повдигнете я за дръжката и я завъртете. Ако се откъсва лесно, значи е готова. Летните сортове може да се прибират от началото на август, а есенните от началото на септември.

Ако берете рано ябълките, те може да са кисели, с нишестена консистенция и предимно неядливи - докато твърде късното бране пък ще ви даде меки и разкашкани плодове.

Ябълките е най-добре да узряват на дървото.

Още: 5 безплатни тора, които всеки градинар може да приготви през зимата

Още: Цветята, които цъфтят в градината дори през зимата

Зелена ябълка би била така безвкусна, че никакъв супермаркет няма да я вземе за продажба. Когато прибирате реколтата пряко за консумация, искате да запазите ябълката на дървото по възможност най-дълго.

Кога да подрязваме ябълковите дървета? Тази процедура се практикува в края на зимата, но можете да ги подрязвате също пролетно и лятно време, ако е необходимо. Избягвайте резитбата есенно време, защото това подтиква към нов растеж, а дървото трябва спокойно да презимува.

Ето какво ви очаква, ако всеки ден изяждате по една ЯБЪЛКА

Защо ябълките окапват от дървото, преди да са узрели?

Още: Запомнете ги: Тези растения са като магнит за листните въшки

Още: Разсадът, който може да засадите през януари

Когато плодовете започнат сами да падат от дървото още неузрели, тогава често са по-малко ароматни и по-меки от обикновено. Факторите, които причиняват ранно окапване, са многобройни: прекалено голяма реколта (дървото не може да изхрани всички плодове и се освобождава от някои), излишно активна лятна резитба, болести, екстремни климатични условия, увреждане от насекоми.

Как да съхраняваме ябълките, след като са набрани?

Дръжте ги на хладно, при относителна въздушна влажност от 90 до 95 процента. Ако не са много, хладилникът не е лош вариант. Поставете ябълките в найлонова торбичка, която има дупки, или я покрийте с влажна хартиена кърпа.

Как да имате ябълки през цялата година?

Регулируемата атмосфера е от ключово значение за запазването на ябълките. След прибиране на реколтата те може да се съхраняват месеци в зони за съхранение с контролирана атмосфера – там температурата, въглеродният двуокис, кислородът и влажността се регулират така, че да ги поставят в зимен сън.

Как смятате, откога са ябълките в средностатистическия магазин? Средната ябълка в един супермаркет е на възраст над една година, а в склада обикновено остава поне 9-12 месеца. Изследванията сочат, че ябълките в един магазин са на възраст средно 14 месеца.

Кое е по-здравословно: ябълки или круши

Дали да консумираме ябълки преди узряването им?

Зелените ябълки са вкусни, след като се сварят, защото температурата омекотява плодовете и изважда наяве естествените им вкусове. Изяжте сварените ябълки веднага или ги сложете в хладилника.

За печене на зелени ябълки обелвате, нарязвате и изчиствате сърцевината, поставяте резените в тиган, поръсвате ги със захар и печете на среден котлон 15 минути.

Колко време могат да издържат прясно набраните ябълки?

Специалистите смятат, че прясно набраните нетретирани ябълки траят няколко седмици, преди да започнат да омекват и гният. Поради това те обикновено се съхраняват при контролирани температурни условия, които позволяват срокът на годност да продължи до 10 месеца.

В неголемите лични градини ябълковите дървета раждат зрели ябълки от средата на месец септември докъм средата на октомври. Плодовете може да се запазят в хладилника от 3 до 6 месеца.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Любомир Атанасов
Любомир Атанасов Отговорен редактор
Новините днес