Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Знаете ли как правилно да подготвите почвата за засаждане на домати

01 април 2024, 06:45 часа

Всеки градинар има свои собствени тайни за това как да получи най-голямата реколта от домати. И всичко започва с подготовката на почвената смес за разсад. Не по-малко важна е и подготовката на почвата в градината. Най-важното в този случай е да се постигне баланс между водния капацитет и достъпа на кислород, така че растенията да могат да получат от него всички елементи, необходими за тяхното здраве и развитие.

Още: Това е най-добрият сорт домати - устойчив е на болести и вредители

Още: Картофите няма да покълнат цяла зима, ако сложите този плод до тях

Най-добрата почва за доматения разсад

Разсадът се нуждае от лека и рохкава почва, която ще позволи на кореновата система да се развие добре.

Саксийната смес за домати трябва да бъде възможно най-безопасна за разсад (следователно почвата се калцинира във фурната за около 45 минути), да има добър дренаж и аерация.

Отглеждане на домати без химия - ето как се прави

Още: 5 безплатни тора, които всеки градинар може да приготви през зимата

Още: Цветята, които цъфтят в градината дори през зимата

Ако искате да направите своя собствена почва за доматен разсад, тогава вземете равни части кокосови влакна, компост и за дренаж перлит, вермикулит или едър пясък.

В голяма кофа предварително накиснете кокосовите влакна в топла вода (2:1). Изчакайте, докато водата се абсорбира, добавете неорганичните елементи и разбъркайте. Накрая добавете органичната материя.

Подготовка на почвата в градината за засаждането на домати 

Когато снегът се стопи, опитните градинари започват да приготвят дупки за засаждане на домати с дълбочина 40–50 см. Това не е дълбочината на засаждане, а пространството, което ще е необходимо за засаждане на различни торове, които хранят кореновата система на доматите.

Още: Запомнете ги: Тези растения са като магнит за листните въшки

Още: Разсадът, който може да засадите през януари

Някои градинари слагат рибени глави на дъното. При разлагането им се отделят азот, калий, калций и фосфор.

Може да използвате и черупки от яйца. Но трябва да се добавят правилно. Натрошете ги и хвърлете няколко шепи в ямата за заждане на домати. Това ще бъде отлична превенция срещу гниене на цветовете. Компостът също ще помогне, тъй като ще подобри структурата и влагоемкостта на почвата.

Преди да засадите разсад, добавете още компост: корените се нуждаят от въздух, за да дишат и да абсорбират хранителни вещества. Хумусът създава въздушни "джобове" в почвата.

Ако миналия сезон доматите са страдали от магнезиев дефицит, добавете 1-2 с. л. на дъното на дупката. Може да използвате и английска сол, но трябва да се уверите, че сте покрили с тънък слой почва преди да засадите доматите. В противен случай можете да изгорите корените.

Магнезият е важен за покълването на семената, развитието на разсада и производството на хлорофил. Той също така подпомага транспортирането на калций до горните части на доматените растения и улеснява усвояването на хранителните вещества.

За да подобрите сладостта на бъдещите плодове, можете да поръсите малко количество сода за хляб около растението. Содата за хляб ще попие в почвата и ще намали нивото на киселинност, правейки доматите по-сладки.

Най-вкусните сортове домати

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес