Засаждането на чесън преди настъпването зимата невинаги е успешно, особено за неопитните градинари.
Често се случва скилидките да измръзнат в почвата. За да избегнете това и да получите добра реколта, трябва да следвате определени правила.
1. Правилното време за засаждане на чесъна
Невъзможно е да се определи точното време за засаждане на чесън преди зимата. Всичко зависи от метеорологичните условия. Понякога този период идва в края на септември, а понякога през декември. Най-често чесънът се засажда през втората половина на октомври.
Чесънът ще издържи 2 години, ако направите това
Най-добрият начин да разберете оптималното време е да се информирате за прогнозата за времето. Ако навън е около 10 градуса по Целзий и тези градуси ще се задържат още две седмици, след което ще започнат стабилни студове, време е да започнете засаждането на зимния чесън.
2. Правилната подготовка на почвата
Деоксидирането на почвата е задължително. То трябва да се извърши 2-3 седмици преди засаждането на зимния чесън. Тази култура не понася кисела почва, така че за богата реколта е необходимо деоксидиране.
Можете да използвате пепел, доломитово брашно или креда. Това са неагресивни вещества, за разлика от варта. Те трябва да се използват дори и при неутрална почва.
Идеалният вариант е угнил компост или тор (1 кофа на 1 кв. м. площ). Те не само осигуряват на растението хранителни вещества, но и правят почвата по-рохкава, което допринася за по-доброто вкореняване на чесъна. Ако той се вкорени през есента, рискът от измръзване намалява.
Фосфорът също допринася за развитието на кореновата система на чесъна. Може да го използвате, ако предпочитате минерални торове.
3. Правилно засаждане на чесъна
Посевният материал трябва да е покрит със слой почва с дебелина от 5 см. Ако е по-малко, чесънът ще измръзне, а ако е повече, добивът намалява.
Дъното на дупката предварително трябва да бъде уплътнено. И едва след това да сложите чесъна в него. В този случай посадъчният материал ще остане на нивото, на което е бил засаден. Не е нужно да поливате лехите веднага след засаждането на културата.
4. Покриване на чесъна
След засаждането на чесъна той трябва да се покрие. Най-добре със слой листа от 7 см. Върху тях е добре да се поставят смърчови клонки. Листата може да се заменят със сено или слама. При снежна зима смърчовите клони са най-добрият вариант.
Ако следвате тези препоръки, всички засадени скилидки ще поникнат следващата пролет. Дори и след суровата зима.