Много хора харесват орхидеите заради дълголетието им и ги отглеждат в дома си. Поддържането на свежестта и цъфтежа им не е никак трудно, а с подходяща грижа едно стайно растение може да живее много месеци или дори години, пише Express.
Защо орхидеята не трябва да се държи на слънце?
Експертите съобщават, че поставянето на това растение на пряка слънчева светлина може да причини трайно увреждане на листата. Те препоръчват отстраняване на саксиите с това стайно растение от пряка слънчева светлина, преди да е станало твърде късно. „Не поставяйте орхидеите на пряка слънчева светлина. Обикновено орхидеите имат доста крехки листа“, обяснява авторът на статията.
В случая ако водата при поливане попадне на грешното място, това създава предпоставки за гниене:
Водата, останала в короната и между листата, причинява гниене. Това разрушава тъканите на орхидеята и ако не се лекува, цветето може да умре. Гниенето на короната е основен убиец на орхидеите.
Орхидеята ще започне да изсъхва, ако не направите това навреме
Известни със своята деликатна красота и свойства за пречистване на въздуха, орхидеите виреят в условия, които имитират естественото им местообитание. Това означава, че когато поливате, трябва да опитате да повторите този процес.
Опитният цветар Мили Дърбак казва: „Поддържането на последователен график за поливане и осигуряването на подходящ дренаж (за правилна циркулация на водата) е от жизненоважно значение за предотвратяване на гниенето на корените.“ Той добави още, че през летните месеци поливането трябва да е доста често, около два пъти седмично, а през зимата много по-рядко.
За да се определи дали почвата е суха или не, експертите предлагат да забиете пръчка или молив в нея - ако горните пет сантиметра са сухи, тогава растението трябва да се полива.
Грижа за орхидея веднага след покупката у дома
След като пристигне на постоянно място на пребиваване, закупеното цвете трябва да издържи на две до три седмици под карантина. Това ще предпази останалите ви стайни растения от възможно заразяване с болести или вредители. Също така през това време цветето ще може да си почине и да се адаптира към новите условия на живот.
Грижата за успешна адаптация на това цвете у дома включва:
- Поставете на светло място без течения, без пряка слънчева светлина, далеч от нагреватели.
- Проверете цветето за вредители. Те могат да се скрият от долната страна на листата. Ако има вредители, третирайте със специален препарат, закупен от цветарски магазин. Листата трябва да са зелени, еластични, без мокри, гнили петна или летаргия. Почистете ги внимателно с влажен памучен тампон.
- Проверете субстрата или торфената смес, за да се уверите, че няма бели остатъци. Такива парчета трябва да се изхвърлят.
Прозрачна саксия ви позволява да видите корените. Здравият цвят е светло сиво-зелен или ярко зелен. Ако има изгнили жълтеникаво-кафяви корени, по-добре е да пресадите растението.
След 7-14 дни полейте растението за първи път.
Защо пожълтяват листата на орхидеята?