Зелената лилия е позната под името паяков бръшлян, кокошка и пилета. Това е вид вечнозелено и многогодишно растение, чийто произход е Южна Африка. Неговото основно свойство е да пречисти въздуха за по-малко от 24 часа. Сред основните характеристики на цветето е неговата височина. Тя не надвишава повече от 60 сантиметра.
Още: Кога пепелта е полезна и кога - вредна
Още: Никога НЕ засаждайте тези цветя заедно
Малката му височина прави растението подходящо за отглеждане в различни помещения. Ако живеете в малък апартамент, това е идеалното решение за вас. Също така то може да прочисти въздуха. Идеално е за жилищата, които се намират на шумни булеварди или улици. Замърсяването там определено е голямо. Не можете спокойно да проветрите, тъй като замърсеният въздух от улицата ще влезе вътре.
Цветя, които ще ви донесат късмет в любовта
Ползи
Още: 8 растения, които може да засадите в лехите с доматите
Още: 3 сорта домати, които дават необичайно големи плодове и имат отличен вкусен
Растението е толкова ефективно, че според различни проучвания то унищожава до 96% от замърсения въздух. С него определено ще вдъхнете нов живот у дома и ще можете да освежите помещението си по достъпен начин. Ето и как да се грижите за него:
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Най-добрите ранни сортове краставици - дават богата реколта дори на бедна почва
Още: Как да получите 2 пъти по-богата реколта от картофи: 6 тайни на опитните градинари
Светлина и влага
Зелената лилия обича да е светло, затова я поставете на място, което е огрявано от светлината. Така ще стимулирате и процеса по фотосинтезата. През зимата можете да включите допълнително осветление. Нормалната температура трябва да бъде стайна – около 10-15 градуса. Влажността трябва да е над 50%.
Поливане
Още: Коя е най-добрата почва за разсада на краставици?
Още: 7 цветя, които да засадите през февруари, за да цъфтят през юни
Поливането зависи от растежа на растението, но е със средна честота. По време на вегетационния процес и процъфтяването, то ще се нуждае от повече влажност. Растежът почива от ноември до март, следователно през този период няма да се нуждае от толкова вода. В началото използвайте застояла слънчева вода или от чешмата. Лилията не обича кисела почва.
Най-подходящите летни цветя за градината
Въпреки че обича светлината, трябва да внимавате листата да не прегорят. Можете да сложите буфер между растението и светлината – перде или пък да я поставите в банята. Поливането лятото трябва да е през две седмици (ако е във вътрешно помещение) или когато видите, че почвата е суха. Торенето също става на всеки две седмици през пролетта и лятото. Важно е да не прекалявате със самото поливане, тъй като колкото и да обича влажността, растението може да загние. Ако видите почвата да привлича насекоми или да излъчва миризма, то със сигурност водата му е в повече.
Не е толкова трудно да отглеждате това красиво растение. Със сигурност ще внесе много цвят у дома. Не забравяйте да го пазите от слънчевите лъчи, които са силни и могат да го изгорят. Внесете свежест и чист въздух на всяко място, където се намирате с това красиво и полезно растение.