След прибиране на реколтата от картофи мнозина оставят площта, определена за тези коренолодни, такава, каквато е. Но опитните градинари и специалисти в селското стопанство знаят, че това не е редно да се прави. Картофите извличат огромни количества хранителни срества от терена, което значително изтощава почвата.
Още: Грижа за коледната звезда: Как да я поддържаме красива и пищна
Още: Цветето, което е най-добрият подарък за Коледа
След изкопаване на мястото започват да растат плевели, които също използват много хранителни вещества. Е, ако градинарят постави тези плевели в почвата, те връщат обратно натрупаните хранителни вещества.
Но мнозина ги унищожават, например изгарят ги или ги премахват от градината. Така земята се изтощава допълнително. Но това не е основният проблем.
7 двойки растения, които не могат да бъдат засадени в една градина
Още: Избор на жива коледна елха: Син, норвежки, сръбски смърч или ела?
Още: Всеки градинар трябва да направи това в градината до края на декември
1. Болести и неприятели
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Как е правилно да се полива монстера?
Още: Пресаждане на орхидея - тънкостите, които трябва да знае всяка домакиня
Плодородието на почвата може да се увеличи чрез прилагане на оборски тор, компост или минерални торове. Но с болести и вредители, които се натрупват в земята, е много по-трудно да се борим. Особено остър проблем е, когато картофите се садят на един терен години наред.
Например, нематодите могат да чакат няколко години, докато картофите се върнат на първоначалното си място.
Има ли вариант да се увеличи почвеното плодородие, да се намали рискът от заболяване и появата на вредители в картофеното място?
Още: Този витамин ще накара мушкатото да цъфти дори през зимата
Още: Вредно ли е да поливате цветята у дома със студена вода?
2. Решете три проблема наведнъж
И трите проблема се решават просто - достатъчно е да садите зелен тор. След изваждането на картофите на тяхно място трябва да се засее евентуален зелен тор. Това е правилен ход след и преди картофи.
Златните правила на великолепната градина
Но има нюанси:
1. Ако през следващата година се планира да се сеят зеле, репички или рукола на това място, трябва да се въздържате от такива сидерати като горчица, маслодайна репичка, рапица. Те са от едно семейство.
2. Преди боб, грах, леща, фасул не можете да сеете лупина, фуражен грах, фий.
3. Ръжта потиска плевелите, помага за контрола на някои вредители и болести и като цяло е добра за здравето на почвата.
4. Ръжта е зимна култура, активно расте и има силна коренова система. През следващата година неопитен градинар може да го превърне в злонамерен плевел.
5. Овесените ядки притежават всички предимства на ръжта, но умират през зимата, премахвайки проблема за справяне с тях следващата пролет.
6. Овесът инхибира развитието на краста, което е полезно на терен с картофи. Но ако има проблем с теления червей, тогава е по-добре да откажете овеса, тъй като вредителят обича тази култура не по-малко от картофите.
Посадете зелен тор след картофите. Това ще укрепи структурата на почвата и ще я подобри. Добре действа смес от различни растения, като овес, грах и фацелия.
Смесите могат да се правят самостоятелно, но трябва да знаете, че е необходимо да се даде шанс на студоустойчивите култури.
Освен ако, разбира се, това не са ранни картофи, които се берат в средата на лятото.