Засаждате сладки чушки, прибирате люти - каква е причина?

18 април 2025, 18:30 часа

Често се случва градинари да отглеждат няколко сорта от даден зеленчук на една леха. Например в единия ред садят люти чушки, а в другия сладки чушки. И когато най-накрая берат плодовете, разбират, че дори сладките чушки са люти.

Какви са всички причини?

Най-често става въпрос за кръстосано опрашване.

Още: Люти чушки - как влияят на кръвната захар и подходящи ли са за диабетици

А именно, ако сладките чушки се отглеждат в близост до люти чушки (и обратното), може да се получи кръстосано опрашване и семената от такъв плод могат да дадат растения, които дават лютиви плодове, въпреки че първоначалният е бил сладък. И така, семената за следващия сезон са взети от сладък пипер, но поради кръстосано опрашване с люта чушка може да се случи, че сладкият пипер ще даде люта чушка през следващата година.

Селска рецепта за пукани чушлета

Трябва да се отбележи, че този резултат не е неизбежен или често срещан при всяко отглеждане на сладки и люти чушки една до друга.

В допълнение към тази причина може да става въпрос за генетична нестабилност, което означава, че характеристиките на плода могат да се променят в следващите поколения. Понякога могат да възникнат мутации, които са редки, но могат да доведат до неочаквани резултати, включително промяна във вкуса. Разбира се, присъства и човешкият фактор - грешка при етикетирането на семена или разсад.

При чушките допълнителната пикантност може да се засили от екстремни условия на отглеждане , като високи температури, суша или дефицит на хранителни вещества.

Още: Засаждане на разсад от чушки през 2025 - кога е най-добре да се направи

Растението може да произвежда повече капсаицин (съединението, което му придава пикантността) в отговор на стрес.

Освен при чушките кръстосано опрашване има и при други растения, като тези са най-често срещаните.

Дренките се опрашват от вятъра, така че ако няколко вида са засадени на едно поле, може да възникне кръстосано опрашване.

Всички тиквички, включително краставици, тикви, тиквички, дини и пъпеши, са склонни към това, особено ако различни сортове се отглеждат близо един до друг.

Още: Не сте яли по-вкусни печени чушки със сирене

Доматите, патладжаните, картофите, както и чушките, принадлежат към семейството на нощниците (на латински: Solanaceae), така че въпреки че са самоопрашващи се, може да възникне кръстосано опрашване.

При морковите може да възникне опрашване с диви видове от растението, което може да доведе до горчиви и по-малко вкусни корени.

Броколи, къдраво зеле, зеле и други видове зеле лесно се опрашват взаимно.

Как да предотвратим кръстосаното опрашване?

Още: Не подозирате какво ще се случи с тялото ви, ако ядете по една чушка на ден

За да се намали рискът от кръстосано опрашване, се препоръчва сладките и лютите чушки (или други растения от същия вид) да се отглеждат на по-голямо разстояние едно от друго. Също така, изборът на стабилни сортове и осигуряването на оптимални условия за отглеждане може да помогне за поддържане на желаните характеристики на плодовете.

Можете да предотвратите това, като поставите върху цветната пъпка малка торбичка от фин плат или мрежа. Това ще попречи на насекомите и вятъра да носят прашец от други растения. След като плодът стегне, можете да го извадите.

Още: Само опитните домакини правят това с чушките преди готвене

Ако искате да сте сигурни, че цветето е опрашено, можете да използвате мека четка, за да прехвърлите ръчно прашеца от прашника към плодника и след това да поставите торбичката.

 

 

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Гергана Шумкова
Гергана Шумкова Отговорен редактор
Новините днес